Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ελληνικό clasico, απέναντι στον Παναθηναϊκό. Μπροστά σε 33.000 φίλους του επιβλήθηκε με 3-1 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής.

Οι “πράσινοι” αιφνιδίασαν αφού κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 3ο λεπτό με τον Λέτο να βρίσκει τον Μπεργκ, ο οποίος πλάσαρε κάτω από τα πόδια τον Ρομπέρτο για να κάνει το 0-1. Και στο 28′ ο Ταυλαρίδης μόνος του προ του Ρομπέρτο έστειλε την μπάλα πάνω στον Ισπανό τερματοφύλακα.

Οι γηπεδούχοι μετά από αυτό ανέβηκαν και έκαναν το παιχνίδι τους. Κατάφεραν σιγά σιγά να πάρουν τα ηνία του ματς και στο 38΄’ ισοφάρισαν με σουτ του Καμπιάσο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Ενα γκολ που… αμφισβήτησε ο επόπτης αλλά μετά από συνεννόηση με τον Κύζα συμφώνησαν πως έπρεπε να μετρήσει. Ουσιαστικά η αμφιβολία υπήρχε για την θέση του Τσόρι. Ο Αργεντινός όντως ήταν εκτεθειμένος αλλά δεν φαίνεται να επηρεάζει την φάση με την μπάλα να πηγαίνει στην άλλη γωνία.

Στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησε ο Ολυμπιακός ο οποίος ωστόσο έβαλε τα δύο γκολ της ανατροπής, στα τελευταία λεπτά. Στο 86′ ο Ντα Κόστα με κεφαλιά έκανε το 2-1 και στο 88′ ο Ιντέγε έκλεψε την μπάλα από τον Ταυλαρίδη διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Ντα Κόστα, Μασουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (81′ Πουλίδο), Φορτούνης, Τσόρι (62′ Πάρντο), Φουστέρ (81′ Ερνάνι), Ιντέγε.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Ταυλαρίδης, Μολέδο, Πράνιτς, Κουτρουμπής (89′ Πέτριτς), Αμπέντ, Ζέκα, Βιγιαφάνιες (71′ Εσιέν), Λέτο (74′ Μαμούτε), Μπεργκ.