Πόλο: Με αγώνα «θρίλερ» ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στους τελικούς

Μετά από αγώνα… θρίλερ, ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στους τελικούς των playoffs της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών κόντρα στη Βουλιαγμένη. Οι «ερυθρόλευκοι» αν και προηγήθηκαν 6-2 στο πρώτο οκτάλεπτο και 7-3 στο ημίχρονο, βρέθηκαν στα… σχοινιά απέναντι στη Βουλιαγμένη και χρειάστηκε ένα γκολ του Γιάννη Φουντούλη, 36 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, για να πάρει δραματική νίκη με 10-9 στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ» του Πειραιά και να κάνει το πρώτο από τα τρία βήματα που απαιτούνται για να κατακτήσει για έβδομη σερί χρονιά τον τίτλο.

Τρομερή εμφάνιση έκανε στην τρίτη περίοδο ο ΝΟΒ, ο οποίος προηγήθηκε 8-7 και απείλησε το σερί 163 (πλέον) «ερυθρόλευκων» νικών στο πρωτάθλημα, το οποίο κρατάει από τις 8 Μαΐου 2013. Ο δεύτερος αγώνας θα γίνει την Πέμπτη (23/5, 19:00) στο Λαιμό.

Ο Ολυμπιακός, που παρατάχθηκε χωρίς τον Πάβιτς και με το Μάνο Ζερδεβά κάτω από τα δοκάρια (για πρώτη φορά κόντρα στην παλιά του ομάδα), μπήκε πολύ αποφασισμένος στο παιχνίδι και, πριν καν συμπληρωθούν τρία λεπτά, προηγήθηκε 3-0, με τέρματα των Φουντούλη, Γούνα σε παίκτη παραπάνω και του Μυλωνάκη από την περιφέρεια. Αν και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν προσωρινά κάποιες επιθετικές λύσεις με τους Αφρουδάκη και Γκιουβέτση, δύο γκολ του Ομπράντοβιτς διαμόρφωσαν το 6-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη βελτίωσε αισθητά την άμυνά της (μάλιστα «έβγαλε» δύο φορές παίκτη λιγότερο), αλλά το μόνο που κατάφερε σε αυτό το διάστημα ήταν να πετύχει ένα γκολ, με ωραία προσπάθεια του Σολανάκη από τα 2μ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Μυλωνάκης με το τρίτο του προσωπικό τέρμα «έγραψε» το 7-3.

Κι ενώ το υπόλοιπο του αγώνα έδειχνε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, ο ΝΟΒ επιχείρησε και πέτυχε ένα απίθανο come – back. Ο νεαρός Καλογερόπουλος με πολύ ωραίο μακρινό σουτ και ο Γούβης με διπλή προσπάθεια από τα 5μ. έδωσαν το έναυσμα, ενώ την ίδια ώρα ο Χρύσανθος είχε… κατεβάσει ρολά και ο Ολυμπιακός σπαταλούσε συνεχώς επιθέσεις με αριθμητικό πλεονέκτημα.

Ο Γκιουβέτσης, με πέναλτι που κέρδισε ο Σολανάκης, «έριξε» τη διαφορά στο γκολ και ο Τίγκας με κίνηση φουνταριστού ισοφάρισε σε 7-7, 3΄35΄΄ πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Η μεγάλη ανατροπή ολοκληρώθηκε 5΄38΄΄ πριν από το τέλος του αγώνα, όταν ο Γούβης από το δοκάρι στον παραπάνω έδωσε προβάδισμα 8-7 στη Βουλιαγμένη, που πίστευε πια στο θαύμα.

Οι πρωταθλητές αντέδρασαν και ο Μπούσλιε «απάντησε» με πανομοιότυπο γκολ, ενώ αμέσως μετά ο Γενηδουνιάς στην κόντρα ξαναέδωσε προβάδισμα (9-8) στους «ερυθρόλευκους». Ο Αφρουδάκης έφερε ξανά το ματς στα ίσια, σε μία φάση όπου ο αρχηγός της Βουλιαγμένης φαίνεται να έχει κάνει επιθετικό φάουλ στην προσπάθειά του να ξεμαρκαριστεί, ενώ ο Σολανάκης είδε το καλό του σουτ να σταματάει στη συμβολή των δοκών, 1΄09΄΄ πριν τη λήξη. Ο Γιάννης Φουντούλης έδωσε τελικά τη νίκη στον Ολυμπιακό, σκοράροντας σε παίκτη παραπάνω 36 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ενώ ο ΝΟΒ είχε μία ευκαιρία να στείλει το ματς στα πέναλτι, καθώς κέρδισε αποβολή στην τελευταία του επίθεση, αλλά το σουτ του Μπάσιτς ήταν άστοχο.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 1-1, 0-4, 3-2

Διαιτητές: Σταυρίδης, Δαμιανάκης

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Μυλωνάκης 3, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 2, Νικολαϊδης, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης, Γούνας 1, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Χαλυβόπουλος.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Χρύσανθος, Μπάσιτς, Καλογερόπουλος 1, Γκιουβέτσης 2, Ν. Κουρούβανης, Γούβης 2, Αφρουδάκης 2, Μπούχα, Ποντικέας, Καπετανάκης, Τίγκας 1, Σολανάκης 1, Δ. Κουρούβανης, Χριστοφορίδης, Τσαταλιός.