Σαρωτική ήταν η Ντόρτμουντ στο δυνατό φιλικό με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, το οποίο διεξήχθη στη Σανγκάη όπου προετοιμάζονται και οι δύο ομάδες. Οι Βεστφαλοί επιβλήθηκαν με 4-1 των “κόκκινων διαβόλων” στον πάγκο των οποίων κάθεται από φέτος ο Ζοσέ Μουρίνιο.

Ο Κάστρο στο 19’ έκανε το 1-0, ενώ στο 36’ ο Ομπαμεγιάνγκ διπλασίασε τα τέρματα της Ντόρτμουντ.

Το πιο εντυπωσιακό γκολ σημείωσε στο 57’ με καταπληκτική ενέργεια ο Ντεμπελέ και δύο λεπτά αργότερα ο Μχιταριάν μείωσε για την Γιουνάιτεντ, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ με την φανέλα της κόντρα στην παλιά του ομάδα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Κάστρο στο 86ο λεπτό, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.