Europa League – Β’ προκριματικός γύρος: Με Κρακόβια ή Ντούναϊσκα Στρέντα ο Ατρόμητος – Με ΑΕΛ Λεμεσού ο Άρης




Τον νικητή του ζευγαριού του α’ προκριματικού γύρου, ανάμεσα στην πολωνική Κρακόβια και τη σλοβακική Ντούναϊσκα Στρέντα, θα βρει στον δρόμο του ο Ατρόμητος στη β’ προκριματική φάση του Europa League, όπως προέκυψε από την κλήρωση που έγινε στην έδρα της UEFA, στη Νιόν της Ελβετίας. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στις 25 Ιουλίου και η ρεβάνς την 1η Αυγούστου στο Περιστέρι.

Παράλληλα, η κληρωτίδα της UEFA «έβγαλε» και ελληνοκυπριακή μάχη, καθώς έφερε τον Άρη αντιμέτωπο με την ΑΕΛ Λεμεσού. Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων θα γίνει στις 25 Ιουλίου στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και η ρεβάνς μία εβδομάδα αργότερα (1/8), στο «Τσίρειο» της Λεμεσού.

Τα ζευγάρια του β’ προκριματικού γύρου του Europa League, όπως προέκυψαν από την κλήρωση που έγινε το μεσημέρι στη Νιόν:

Κρακόβια (Πολωνία) ή Ντούναϊσκα Στρέντα (Σλοβακία) – ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

ΑΡΗΣ – ΑΕΛ Λεμεσού (Κύπρος)

Νόρκεπινγκ (Σουηδία) ή Σεντ Πάτρικς (Ιρλανδία) – Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία) ή Λιεπάγια (Λετονία)

Λάτσι (Αλβανία) ή Χαποέλ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ) – Σιρόκι Μπρίγεκ (Βοσνία) ή Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)

Άρσεναλ Τούλα (Ρωσία) – Νέφτσι Μπακού (Αζερμπαϊτζάν) ή Σπεράντα Νισπορένι (Μολδαβία)

Εσπανιόλ (Ισπανία) – Στιάρναν (Ισλανδία) ή Λεβάντια Ταλίν (Εσθονία)

Μπάρι Τάουν (Ουαλία)/Κλίφτονβιλ (Β. Ιρλανδία) ή Χάουγκεσουντ (Νορβηγία) – Στουρμ Γκρατς (Αυστρία)

ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) ή Πετροκούμπ (Μολδαβία) – Λέφσκι Σόφιας (Βουλγαρία) ή Ρουζόμπεροκ (Σλοβακία)

Σαντ Τζούλια (Ανδόρα)/Γιουρόπα (Γιβραλτάρ) ή Λέγκια Βαρσοβίας (Πολωνία) – Βιτέμπσκ (Λευκορωσία) ή Κουόπιο (Φινλανδία)




Ουτρέχτη (Ολλανδία) – Ακαντέμιγια Πάντεφ (Βόρεια Μακεδονία) ή Ζρίνσκι (Βοσνία)

Πιούνικ (Αρμενία) ή Σκούπι (Βόρεια Μακεδονία) – Γιάμπλονετς (Τσεχία)

Λέχια Γκντανσκ (Πολωνία) – Ίντερ Τούρκου (Φινλανδία) ή Μπρόντμπι (Δανία)

Ζέτα (Μαυροβούνιο) ή Φέχερβαρ (Ουγγαρία) – Μπρέινταμπλικ (Ισλανδία) ή Βαντούζ (Λιχτενστάιν)

Καμπάλα (Αζερμπαϊτζάν) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία) ή Λα Φιορίτα (Σαν Μαρίνο)/Ενγκορντάνι (Ανδόρα)

Μαλάτιασπορ (Τουρκία) – Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) ή Ρίγας (Λετονία)

Ραντνίτσκι Νις (Σερβία) ή Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία)

Ντομζάλε (Σλοβενία) ή Μπάλτζαν (Μάλτα) – Μάλμε (Σουηδία) ή Μπαλιμένα Γιουνάιτεντ (Β. Ιρλανδία)/Ρούναβικ (Νησιά Φαρόε)

Μόλντε (Νορβηγία) ή KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία) – Τσουκαρίτσκι (Σερβία) ή Μπάναντς (Αρμενία)

Αμπερντίν (Σκωτία) ή Ροβανιέμι (Φινλανδία) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο) ή Τσιχούρα Σατσκέρε (Γεωργία)

Αντβέρπ (Βέλγιο) – Βιτορούλ (Ρουμανία)

Μπουντούτσνοστ (Μαυροβούνιο) ή Νάρβα Τρανς (Εσθονία) – Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) ή Τίτογκραντ (Μαυροβούνιο) – Όσιγεκ (Κροατία)

Ρόμα (Ιταλία) – Ντεμπρετσένι (Ουγγαρία) ή Κουκέσι (Αλβανία)

Λουκέρνη (Ελβετία) – Ριτεριάι (Λιθουανία) ή Κλάκσβικ (Νησιά Φαρόε)/Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)

Πρίστινα (Κόσοβο)/Σεντ Τζόζεφς (Γιβραλτάρ) ή Ρέιντζερς (Σκωτία) – Κορκ Σίτι (Ιρλανδία) ή Πρόγκρες (Λουξεμβούργο)/Κάρντιφ Μετρ. Γιουν. (Ουαλία)

Βέντσπιλς (Λετονία) ή Τέουτα (Αλβανία) – Γκζίρα Γιουνάιτεντ (Μάλτα) ή Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)

Στρασμπούρ (Γαλλία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) ή Μούρα (Σλοβενία)

Μλάντα Μπόλεσλαβ (Τσεχία) – Ορντάμπασι Σιμκέντ (Καζακστάν) ή Τορπέντο Κουταϊσι (Γεωργία)

Μπραν (Νορβηγία) ή Σάμορκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία) ή Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Άλκμααρ (Ολλανδία) – Χάκεν (Σουηδία)

Αλασκέρτ (Αρμενία) ή Μακεντονίγια Σκοπίων (Βόρεια Μακεδονία) – Στεάουα (Ρουμανία) ή Μιλσάμι Ορχέι (Μολδαβία)

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) – Ράντνικ Μπιγέλινα (Βοσνία) ή Σπαρτάκ Τρνάβα (Σλοβακία)

Γουλβς (Αγγλία) – Κρουσέιντερς (Β. Ιρλανδία) ή Β36 Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε)

Ζενές Ες (Λουξεμβούργο) ή Τομπόλ Κοστανάι (Καζακστάν) – Γκιμαράες (Πορτογαλία)

Χόνβεντ (Ουγγαρία) ή Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) – Σαμπάιλ (Αζερμπαϊτζάν) ή Κραϊόβα (Ρουμανία)

Σαχτιόρ Σολιγκόρσκ (Λευκορωσία) ή Χιμπέρνιανς (Μάλτα) – Έσμπιεργκ (Δανία)

Κόναχς Κουέι (Ουαλία) ή Κιλμάρνοκ (Σκωτία) – Παρτιζάν Βελ. (Σερβία)

Στον β’ προκριματικό γύρο του Europa League θα αγωνιστούν μεταξύ τους και οι ομάδες που θα αποκλειστούν στον προ-προκριματικό και στον α΄ προκριματικό του Champions League. Από αυτές τις ομάδες σχηματίστηκαν εννέα ζευγάρια τα οποία είναι τα εξής (επισημαίνεται ότι στο Europa League συνεχίζουν οι ηττημένοι των αναφερόμενων αγώνων):

Τρε Πένε (Σαν Μαρίνο) ή Σάντα Κολόμα (Ανδόρα) – Σούντουβα (Λιθουανία) ή Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία) ή Πιαστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία) ή Ρίγα (Λετονία)

Παρτιζάνι (Αλβανία) ή Καραμπάχ (Αζερμπαϊτζάν) – Σερίφ Τίρασπολ (Μολδαβία) ή Σαμπούρταλο (Γεωργία)

Αραράτ (Αρμενία) ή ΑΙΚ (Σουηδία) – Φερονικέλι (Κόσοβο) ή Λίνκολν (Γιβραλτάρ)

Βαλούρ Ρέικιαβικ (Ισλανδία) ή Μάριμπορ (Σλοβενία) – Φερεντσβάρος (Ουγγαρία) ή Λουντογκόρετς (Βουλγαρία)

Σλόβαν Μπρατισλάβα (Σλοβακία) ή Σουτιέσκα (Μαυροβούνιο) – Δε Νιου Σέιντς (Ουαλία) ή Νικητής προ-προκριματικού γύρου CL.

Ηττημένος τελικού προ-προκριματικού γύρου CL – Αστάνα (Καζακστάν) ή Κλουζ (Ρουμανία)

Ελσίνκι (Φινλανδία) ή ΗΒ Τόρσαβν (Νησιά Φαρόε) – Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) ή Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)

Νόμε Κάλιου (Εσθονία) ή Σκεντίγια (Βόρεια Μακεδονία) – Ντουντελάνζ (Λουξεμβούργο) ή Βαλέτα (Μάλτα)

(ΑΠΕ-ΜΠΕ)





Κάνε like στη σελίδα μας στο Facebook