Χωρίς ν’ αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα από την Σλοβακία, η Γερμανία επικράτησε με σκορ 3-0 και εξασφάλισε τη συμμετοχή της στα προημιτελικά του EURO 2016.

Η ομάδα του Γιοακίμ Λεβ «καθάρισε» ουσιαστικά την πρόκριση από το α’ μέρος, όταν προηγήθηκε με 2-0 χάρις στα γκολ των Μπόατενγκ (8’) και Γκόμεζ (43’).

Η Γερμανία ήταν η καλύτερη ομάδα κι αυτή, που ήλεγχε στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, τον ρυθμό στην αναμέτρηση του «Πιέρ Μορουά» στην πόλη της Λιλ.

Στο πρώτο 45λεπτο μάλιστα, τα «πάντσερ» θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα γκολ, με μεγαλύτερη ευκαιρία το χαμένο πέναλτι του Οζίλ στο 13’, με τον τερματοφύλακα των Σλοβάκων, Κόζατσικ, ν’ αποκρούει την μπάλα.

Στο β’ ημίχρονο ο Ντράξλερ διαμόρφωσε το τελικό -εύκολο και απολύτως δίκαιο- 3-0 υπέρ της Γερμανίας, η οποία συνεχίζει στα προημιτελικά, με την Σλοβακία να επιστρέφει στο… σπίτι.

Οι Γερμανοί πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο ματς της φάσης των “8”, καθώς ι’ αντιμετωπίσουν, είτε την Ισπανία, είτε την Ιταλία…

Γερμανία: Νόιερ, Κίμιχ, Μπόατενγκ (72′ Χέβεντες), Χούμελς, Χέκτορ, Κεντίρα (76′ Σβάινσταϊγκερ), Κρόος, Εζίλ, Μίλερ, Ντράξλερ (72′ Ποντόλσκι), Γκόμες

Σλοβακία: Κόζατσικ, Πέκαρικ, Σκέρτελ, Ντούριτσα, Γκιομπέρ (84′ Σαλάτα), Χροσόβσκι, Σκρίνιαρ, Χάμσικ, Κούτσκα, Ντούρις (64′ Σέστακ), Βάις (46′ Γκρέγκους)