Αυτό το κλάμα μπορεί να σε κάνει πιο δυνατό και καλύτερο στον αγωνιστικό χώρο

Λευτέρης Δαγρές

Αυτές τις στιγμές μπορεί να προσφέρει ο αθλητισμός και το ποδόσφαιρο. Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο ημίχρονο… πάτησε την Ξάνθη στο ΟΑΚΑ για τη Super League, έκανε την ανατροπή (2-1 από 0-1), είχε τις ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς, αλλά έχασε τη νίκη (2-2).

Η ισοφάριση για τους ακρίτες έγινε με πέναλτι (δόθηκε στο 90’+5) στο 90’+7, με τους «πράσινους» να κάνουν στο τέλος λάθη απειρίας. Αυτό το τέρμα του Κάστρο στην τελευταία φάση… ξέρανε «άπαντες» τους παίκτες του «τριφυλλιού». Η εικόνα που συγκίνησε ήταν αυτή με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να βάζει τα κλάματα μετά τη λήξη του παιχνιδιού, όντας πικραμένος από το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός έχασε τη νίκη σε… νεκρό χρόνο, ενώ ο ίδιος είχε την ευκαιρία να «καθαρίσει» τη συγκεκριμένη φάση. Το ίδιο μπορούσε να συμβεί και νωρίτερα όταν, ο νεαρός άσος δεν… έπεσε για να κερδίσει φάουλ, ενώ του έγινε παράβαση.

Οι περισσότεροι παίκτες του Παναθηναϊκού είναι νεαροί και ζουν με τον ενθουσιασμό μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «πράσινοι» ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά δεν περνούσε από το μυαλό τους να κάνουν παιχνίδι με την… σκοπιμότητα. Ακόμα και στο τέλος του αγώνα, κοιτούσαν να βγουν μπροστά και να πετύχουν και τρίτο γκολ.

Αυτές οι στιγμές μπορούν, ωστόσο, να σε κάνουν πιο δυνατό, αλλά και καλύτερο. Είναι «μαθήματα» που διαμορφώνουν το ποδοσφαιρικό χαρακτήρα που θα παρουσιάσουν στο μέλλον αυτά τα παιδιά, μέσα από την ωρίμανσή τους.

Όταν φτάνεις μια ανάσα από τη νίκη και τελικά τη χάνεις στις καθυστερήσεις τα συναισθήματα είναι έντονα, με τον διεθνή άσο να ξεσπά:

O Χατζηγιοβάνης ήταν πολύ πιο ήρεμος στα αποδυτήρια του Παναθηναϊκού. Κάτι για το οποίο έπαιξε πολύ μεγάλο ρόλο το τεχνικό τιμ και οι συμπαίκτες του, οι οποίοι από την πρώτη στιγμή έπεσαν πάνω του.

Ο Έργκους Κάτσε ανάβασε στο instagram τη σπουδαία χαμένη ευκαιρία του και απάντησε σε σχόλιο του Τάσου Χατζηγιοβάνη θέλοντας να εξυψώσει το ηθικό του νεαρού χαφ του Παναθηναϊκού μετά την αναμέτρηση με την Ξάνθη. Είναι, άλλωστε, από τους πιο έμπειρους παίκτες στο ρόστερ του Παναθηναϊκού.

View this post on Instagram

why?🤔😡 #unlucky #wecontinue 💪👊🙏

A post shared by @ ergyskace26 on

«Αδερφέ μου, την άλλη φορά θέλω ψηλά το κεφάλι. Όχι κλάματα, είσαι με διαφορά ό,τι καλύτερο υπάρχει στην ηλικία σου, μαθήματα είναι αυτά», έγραψε χαρακτηριστικά ο Έργκους Κάτσε στον Τάσο Χατζηγιοβάνη.

Ο Κίκο Μακέντα με ανάρτησή του στο instagram έστειλε το δικό του μήνυμα μετά την ισοπαλία του Παναθηναϊκού απέναντι στην Ξάνθη. «Κάποιες φορές όταν εισπράττεις απογοήτευση, αυτή σε κάνει πιο δυνατό. Αυτό θα συμβεί και σε εμάς», έγραψε ο Ιταλός άσος.

Από την πλευρά του ο Ματίας Γιόχανσον τόνισε πως η ισοπαλία κόντρα στην Ξάνθη ήρθε από ένα λάθος, το οποίο θα πρέπει να γίνει μάθημα για τους νεαρούς παίκτες: «Δεν ξαναείδα τη φάση έχω ακούσει ότι όντως ήταν πέναλτι. Αυτό που έπρεπε να κάνουμε είναι να παίξουμε πιο έξυπνα, υπολείπονταν τρία λεπτά για να λήξει ο αγώνας, θα πρέπει να κοιτάμε να παίζουμε με την μπάλα στα άκρα. Ουσιαστικά ήταν ένα λάθος, πιστεύω ότι κι οι νεότεροι από αυτά πρέπει να μαθαίνουν».

Φωτογραφίες: intime.gr/eurokinissi.gr