16-04-2021

Θρίαμβοι και μεγάλες προκρίσεις για Τσιτσιπά και Σάκκαρη στο Μαϊάμι (video)

Τα ξημερώματα ο έλληνας πρωταθλητής απέκλεισε τον Νισικόρι και πέρασε στους «16» - Στα προημιτελικά η Μαρία, άφησε εκτός την Πεγκούλα

Στην επόμενη φάση του τουρνουά Masters (1000) στο Μαϊάμι προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς με θρίαμβο κόντρα στον Ιάπωνα Κέι Νισικόρι τα ξημερώματα της Τρίτης (30/03). Τον… περιμένει ο Ιταλός Λορέντσο Σονέγκο με το… βλέμμα στα προημιτελικά.

Νωρίτερα, και η Μαρία Σάκκαρη, που βρέθηκε να χάνει με 5-3 στο τρίτο σετ, έσωσε έξι match points και τελικά επικράτησε με 2-1 σετ της Τζέσικα Πεγκούλα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του «Miami Open», όπου θα αντιμετωπίσει τη Ναόμι Οσάκα.

Στον αγώνα του Τσιτσιπά, ο έλληνας τενίστας είχε δύσκολη αποστολή απέναντι στον Κέι Νισικόρι, αλλά με 2-1 σετ κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για την φάση των «16» της διοργάνωσης. Ο Τσιτσιπάς πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, αλλά ο Ιάπωνας βελτιώθηκε και με το ίδιο ακριβώς σκορ ισοφάρισε σε 1-1 σετ. Στο τρίτο και καθοριστικό όμως, ο Ελληνας τενίστας ήταν καταιγιστικός.

Έκανε δύο γρήγορα μπρέικ και προηγήθηκε με 4-1 και τελικά πήρε με 6-1 το σετ και μαζί την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Όπως αναφέρθηκε, εκεί θα αντιμετωπίσει τον Ιταλό Λορέντσο Σονέγκο (Νο34 στην παγκόσμια κατάταξη), με τον οποίο θα βρεθούν αντίπαλοι για πρώτη φορά στην καριέρα τους.

Στα προημιτελικά του Miami Open προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία έδωσε μία τεράστια μάχη με την Τζέσικα Πεγκούλα. Η «Σακ» βρέθηκε να χάνει με 5-3 στο τρίτο σετ, έσωσε έξι match points και τελικά επικράτησε με 2-1 σετ της Αμερικανίδας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Miami Open όπου θα αντιμετωπίσει την Ναόμι Οσάκα.

Το ξεκίνημα του αγώνα είχε πολλά σκαμπανεβάσματα και από τις δύο. Η ελληνίδα πρωταθλήτρια και η Πεγκούλα δημιούργησαν ευκαιρίες για break στα πρώτα δύο games, αλλά καμία δεν τα κατάφερε. Αντίθετα, στα επόμενα τρία είχαμε… break dance.

Πρώτα η Σακ έσπασε το σέρβις της Αμερικανίδας, η Πεγκούλα απάντησε με break back, για να κάνει το δεύτερο και αποφασιστικό σπάσιμο η Σάκκαρη αμέσως μετά. Με το σκορ στο 3-2 η 25χρονη Ελληνίδα κράτησε το σέρβις της για το 4-2. Από εκεί και πέρα η Σάκκαρη δεν χρειάστηκε να κάνει τίποτα παραπάνω, κράτησε το σέρβις της στα επόμενα δύο service games της και έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 6-4.

Σχεδόν ίδια εικόνα, αλλά με άλλη νικήτρια είχαμε στο δεύτερο σετ. Η Πεγκούλα έκανε πρώτη break για να προηγηθεί με 3-1, αλλά η Σάκκαρη απάντησε αμέσως για το 3-2. Από εκεί και πέρα όμως η Αμερικανίδα κυριάρχησε και έφτασε στην επικράτηση με 6-2 που έστειλε το ματς στο τρίτο σετ.

Εκεί είχαμε τρομερή μάχη ανάμεσα στις δύο τενίστριες. Η Σάκκαρη με γρήγορο break κατάφερε να προηγηθεί με 3-1, αλλά η Πεγκούλα με τέσσερα διαδοχικά κερδισμένα games έφτασε στο 5-3! Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση της Σάκκαρη η οποία πρώτα έκανε break και στη συνέχεια έσβησε πέντε match points στο δικό της service game σε ένα δραματικό σε εξέλιξη game για να κάνει το 5-5.

Στη συνέχεια αμφότερες κράτησαν το σερβίς τους και οδηγηθήκαμε στο tie break. Η Σάκκαρη ήταν εκείνη που προηγήθηκε με 5-2, αλλά ξανά βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο αφού η Αμερικανίδα δημιούργησε το έκτο της match point (6-5). Εκεί όμως μίλησε η ψυχή της 25χρονης Ελληνίδας τενίστριας η οποία με τρεις διαδοχικούς πόντους πήρε το σετ και το ματς.

Επόμενη αντίπαλος για την Σάκκαρη η σεληνιασμένη Ναόμι Οσάκα η οποία μοιάζει ανίκητη αυτή την περίοδο.

Σάκκαρη: Περήφανη που είμαι Ελληνίδα

Η Μαρία Σάκκαρη μίλησε μετά από τη νίκη της επί της Τζέσικα Πεγκούλα για την σπαρτιατική ψυχή της και δήλωσε πως είναι περήφανη που παίζει για την Ελλάδα.

Δεν μπορούσε να μιλήσει εύκολα από την κούραση και την μεγάλη προσπάθεια στον αγώνα με την Τζέσικα Πεγκούλα αλλά έκλεψε πάλι την παράσταση η Μαρία Σάκκαρη.

Αμέσως μετά από την πρόκριση της επί της Αμερικανίδας στους «8» του Miami Open η Ελληνίδα παραχώρησε on court συνέντευξη και με κομμένη την ανάσα, αφού εκθείασε την αντίπαλο της, στάθηκε στην σπαρτιατική ψυχή που έδειξε και δήλωσε περήφανη για τη χώρα της: «Ευχαριστώ τους Έλληνες που ήρθαν να με δουν, είναι υπέροχο να έχω τη στήριξή τους. Πάντα μου αρέσει να αγωνίζομαι και να κερδίζω για τη χώρα μου. Είναι ένας από του λόγους που παίζω τένις. Αγαπώ την Ελλάδα, αγαπώ τους Έλληνες και είμαι πολύ περήφανη που είμαι Ελληνίδα».

Κλείνοντας ο παρουσιαστής θέλησε να την ευχαριστήσει και είπε «έλα ρε» στα ελληνικά…

(πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ, sport24.gr, gazzetta.gr)