19-04-2021

ΠΑΟΚ – ΑΡΗΣ: Τρελό ντέρμπι στην Τούμπα – Έσωσε τον Δικέφαλο ο Ίνγκασον (video)

Σπουδαίο ντέρμπι στην Τούμπα με συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε

Εσπασαν καρδιές στο γήπεδο της Τούμπας σε ένα σπουδαίο ντέρμπι, που είχε σασπένς, δράση, ένταση και πολλά γκολ μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο ΠΑΟΚ γύρισε από την… κόλαση καθώς μολονότι στο 70′ βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τον Αρη, έβγαλε αντίδραση και με δύο γκολ σε επτά λεπτά, στο 87′ και το 94′, γύρισε… τούμπα την κατάσταση κι έσωσε την παρτίδα σε ένα ματς που τρία λεπτά πριν από το 90λεπτο έμοιαζε χαμένο. Ο Αρης προηγήθηκε με Γκάμα και Μάνο, αλλά ο Δικέφαλος έκανε το come back με Ινγκασον και Βιεϊρίνια.

Ο ΠΑΟΚ λυτρώθηκε στο φινάλε καθώς απέφυγε την ήττα-κάζο από τον «αιώνιο» αντίπαλο, ο οποίος όμως παρέμεινε στη δεύτερη θέση και στο +1 στη βαθμολογία της Super League. Ωστόσο, είναι δεδομένο πως όλα θα κριθούν στα επερχόμενα πλέι οφ, όπου αναμένονται μεγάλες μάχες. Από την άλλη, ο Αρης κρατάει τη θετική εικόνα που είχε στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς στο «σπίτι» του Δικέφαλου. Και πάλι όμως τα έκανε… θάλασσα στο τέλος, όπως και στη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό, καθώς έχασε μέσα από τα χέρια του μια σημαντική νίκη.