14-04-2021

«Χρυσός» ξανά στο ευρωπαϊκό κλειστού στίβου ο Μίλτος Τεντόγλου – «Νίκησε» και τα προβλήματα τραυματισμών (video)

Ο σπουδαίος έλληνας αθλητής αναδείχθηκε ξανά πρωταθλητής Ευρώπης με άλμα στα 8,35 μ. στο Τόρουν της Πολωνίας

Ο Μίλτος Τεντόγλου έκανε και πάλι το θαύμα του και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο κορυφαίος έλληνας αθλητής του μήκους των τελευταίων ετών επιβεβαίωσε την κυριαρχία του και αναδείχθηκε ξανά πρωταθλητής Ευρώπης, νικώντας και τους τραυματισμούς. «Χαρούμενος που πέτυχα τον στόχο μου παρά τις δυσκολίες», τόνισε ο έλληνας αθλητής, με το βλέμμα στους Ολυμπιακούς Αγώνες και το Τόκιο.

Συγκεκριμένα, με άλμα στα 8,35μ. στην πρώτη του προσπάθεια στον τελικό του αγωνίσματος, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στο Τόρουν της Πολωνίας.

Ο Μίλτος Τεντόγλου έδειξε με την πρώτη προσπάθεια την πρόθεσή του για να διατηρήσει τον τίτλο του στο μήκος στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού καθώς προσγειώθηκε στα 8,35μ. άλμα που αποτελεί την καλύτερη εφετινή επίδοση στον κόσμο! Μάλιστα ο 23χρονος άλτης του Γιώργου Πομάσκι προσγειώθηκε στα 8,35μ. μολονότι το τελευταίο διάστημα αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο…

Τεντόγλου: Χαρούμενος που πέτυχα τον στόχο μου παρά τις δυσκολίες

Δεν μπορούσε να κρύψει τη χαρά του ο Μίλτος Τεντόγλου μετά το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου. Ο άλτης του Γιώργου Πομάσκι με άλμα 8,35 μέτρα έκανε το back to back στη διοργάνωση διατηρώντας τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν δύο χρόνια στη Γλασκώβη.

Μιλώντας στην ΕΡΤ σημείωσε: «Είμαι χαρούμενος που πέτυχα τον στόχο μου ακόμη και με δυσκολίες. Έκανα λίγες προσπάθειες λόγω του γονάτου μου. Δεν μου άρεσε, δεν είναι του στυλ μου. Αφού βγήκαν, όλα καλά. Δεν ήταν κάτι το τρομερό να περάσω το 8.30, αλλά έπρεπε να το εκτελέσω.

Τα άλματα και των υπολοίπων αθλητών ήταν καλά, ήταν απίστευτος αγώνας. Όλα πήγαν καλά. Ενώ είχα πει στον Πομάσκι ότι θα κάνω ένα άλμα, δεν με πίστευε. Μου είπε ότι με παραδέχθηκε. Τώρα θα χρειαστώ να κάνω κάποιες μέρες θεραπείες. Ξεκινάει η προετοιμασία μου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μακάρι να έχουμε καλά αποτελέσματα. Μου αρέσουν οι αγώνες, σήμερα ένιωσα σα να κάνω αγγαρεία».

Συγχαρητήρια Αυγενάκη: Πάμε για το Τόκιο

Μέσω twitter συνεχάρη ο Λευτέρης Αυγενάκης τον Μίλτο Τεντόγλου για το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού. «Θερμά συγχαρητήρια στον Πρωταθλητή Ευρώπης για ακόμα μία φορά, Μιλτιάδη Τεντόγλου. Παρά τα προβλήματα τραυματισμών, ανέβηκε ξανά στην κορυφή της ηπείρου μας. Μπράβο Μίλτο, πάμε τώρα για το Τόκιο», ανέφερε ο Υφυπουργός Αθλητισμού.