25-02-2021

Προολυμπιακό πόλο: «Ψυχάρα» η Εθνική, λύγισε τη Γαλλία, πέρασε 4άδα και… βλέπει Τόκιο (video)

Η Ελλάδα νίκησε στα πέναλτι τη Γαλλία με 4-1 (17-14 συνολικό σκορ, 13-13 στην κανονική διάκρεια), έχοντας ήρωα τον γκολκίπερ Μάνο Ζερδεβά και θα παίξει με τη Ρωσία στον ημιτελικό για μια θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς η Εθνική πόλο ανδρών επικράτησε της Γαλλίας στη διαδικασία των πέναλτι με 4-1 (17-14 συνολικό σκορ, 13-13 στην κανονική διάκρεια) και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Προολυμπιακού τουρνούα που γίνεται στο Ρότερνταμ, βλέποντας… Τόκιο.

Η ελληνική ομάδα έπαιξε με ψυχή στο φινάλε του ματς, γύρισε το εις βάρος της σκορ στην τελευταία περίοδο, είχε ψυχραιμία στα πέναλτι και θα αντιμετωπίσει το βράδυ του Σαββάτου 20 Φεβρουαρίου (στις 21:00) τη Ρωσία (κέρδισε με 17-9 τον Καναδά στον τέταρτο προημιτελικό) στον ημιτελικό.

Εκεί θα έχει δύο ευκαιρίες καθώς, ακόμη κι αν ηττηθεί στην τετράδα – σε περίπτωση νίκης θα εξασφαλίσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες – θα παίξει τα ρέστα της στον μικρό τελικό για την τρίτη θέση που στέλνει στο Τόκιο. Στον έτερο ημιτελικό, το Μαυροβούνιο κοντράρεται με την Κροατία το Σάββατο 19 Φεβρουαρίου στις 19:00.

Το παιχνίδι άρχισε πολύ δυναμικά με τις δυο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να σκοράρουν κατά ριπάς. Ενδεικτικό είναι πως στην πρώτη περίοδο επιτεύχθηκαν συνολικά δέκα γκολ, ενώ η Εθνική ομάδα άρχισε εξαιρετικά το παιχνίδι κλείνοντας το οκτάλεπτο στο 6-4. Η επόμενη περίοδος όμως ήταν καταστροφική καθώς οι Γάλλοι με ένα επιμέρους 1-4 στο ημίχρονο βρέθηκαν στο +1 (7-8) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου στο +2 (10-12) με σκορ οκταλέπτου 3-4. Η αντεπίθεση της ελληνικής ομάδας άρχισε στην τέταρτη περίοδο καθώς με τρία σερί γκολ πήρε ξανά το προβάδισμα έπειτα από αρκετή ώρα κι ενώ απέμεναν τρία λεπτά. Η Γαλλία έφτασε στην ισοφάριση στα 36” από το τέλος, το ματς έληξε 13-13 και η μάχη οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί η ελληνική ομάδα με ήρωα τον γκολκίπερ Μάνο Ζερδεβά, ο οποίος απέκρουσε δύο πέναλτι, και σκόρερ τους Φουντούλη, Παπαναστασίου, Αργυρόπουλο, Βλαχόπουλο, επικράτησε 4-1 και πανηγύρισε μια δύσκολη αλλά πολύτιμη πρόκριση στη μάχη που δίνει προκειμένου να βρεθεί για 11η σερί φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες (δεν έχει λείψει ποτέ από το 1980 και μετά) και για 17η φορά συνολικά.

Τα οκτάλεπτα: 6-4, 1-4, 3-4, 3-1.

Στα πέναλτι: 4-1.

Η εξέλιξη του σκορ: 0-1 Μαρζουκί (περιφέρεια), 1-1 Βλαχόπουλος (περιφέρεια), 1-2 Κρουσιγιά (περιφέρεια), 2-2 Φουντούλης (περιφέρεια), 2-3 Μαρζουκί (πέναλτι), 3-3 Γενηδουνιάς (π.π.), 4-3 Βλαχόπουλος (π.π.), 5-3 Αργυρόπουλος (π.π.), 5-4 Κανόν (π.π.), 6-4 Αργυρόπουλος (π.π.), 7-4 Φουντούλης (π.π.), 7-5 Κρουσιγιά (π.π.), 7-6 Μαρζουκί (π.π.), 7-7 Κρουσιγιά (πέναλτι), 7-8 Βερνού (π.π.), 7-9 Βερνού (φουνταριστός), 7-10 Βερνού (περιφέρεια), 8-10 Φουντούλης (π.π.), 8-11 Κομέτ (π.π.), 9-11 Γενηδουνιάς (π.π.), 10-11 Βλαχόπουλος (π.π.), 10-12 Μαριόν Βερνού (περιφέρεια), 11-12 Φουντούλης (περιφέρεια), 12-12 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 13-12 Αργυρόπουλος (π.π.), 13-13 Βερνού (περιφέρεια).

Η σειρά των πέναλτι: Φουντούλης 14-13, Κανόν (απόκρουση Ζερδεβά), Παπαναστασίου 15-13, Κρουσιγιά 15-14, Αργυρόπουλος 16-14, Μαρζουκί (απόκρουση Ζερδεβά), Βλαχόπουλος 17-14

Η εθνική είχε 9/17 με παίκτη παραπάνω και τέσσερα γκολ από την περιφέρεια.

Η Γαλλία είχε 5/9 με παίκτη παραπάνω, 2/3 πέναλτι, πέντε γκολ από την περιφέρεια και 1 από θέση φουνταριστού.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκαν ο Βανπεπερστραέτ (3’25” πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου), ο Σκουμπάκης (5’16” πριν το τέλος του αγώνα) και ο Δερβίσης (4’14” πριν από τη λήξη του αγώνα)

Διαιτητές: Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία), Όμε (Γερμανία).

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καπότσης, Φουντούλης 5, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης, Βλαχόπουλος 4, Γαλανίδης

ΓΑΛΛΙΑ (Νέναντ Βούκανιτς): Γκαρσό, Μπουέ, Μαριόν Βερνού 1, Μισί, Καζ, Βερνού 4, Κρουσιγιά 4, Μπάμπιτς, Μαρζουκί 3, Κανόν 1, Βανπεπερστραέτ, Κομέτ 1, Ντιμπουά

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών είχε πάρει την δεύτερη θέση στον Α’ Όμιλο του προολυμπιακού τουρνουά στο Ρότερνταμ.