09-03-2021

NBA: Νικηφόρο «ποδαρικό» στο 2021 για το Μιλγουόκι με οδηγό τον Αντετοκούνμπο (video)

Νέος «βομβαρδισμός» τριπόντων από το Μιλγουόκι, παραλίγο «τριπλός» ο έλληνας αστέρας

Με το… δεξί μπήκαν οι Μπακς στο 2021, καθώς επιβλήθηκαν 126-96 των Σικάγο Μπουλς στο Μιλγουόκι και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 3 νίκες-3 ήττες στην κανονική διάρκεια του NBA, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι οδηγός της επιτυχίες τους.

Προκειμένου να φτάσουν στην επιτυχία, τα «ελάφια» στηρίχθηκαν σε ακόμη ένα παιχνίδι στην ευστοχία τους από μακρινή απόσταση. Τρεις ημέρες μετά το ρεκόρ των 29 εύστοχων τριπόντων κόντρα στο Μαϊάμι, οι Μπακς είχαν 22/45 τρίποντα απέναντι στους «ταύρους», με αποτέλεσμα να ανοίξει ο δρόμος για μια εύκολη επικράτηση. Έτσι, τα «ελάφια» μετρούν, πλέον, 11 σερί νίκες εντός και εκτός κόντρα στο Σικάγο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σε ακόμη ένα παιχνίδι ο κορυφαίος του Μιλγουόκι, καθώς «άγγιξε» το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, αφού τελείωσε την αναμέτρηση με 29 πόντους (8/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 10/18 βολές), 12 ριμπάουντ, οκτώ ασίστ, δύο κλεψίματα, δύο κοψίματα και δύο λάθη σε περίπου 28 λεπτά συμμετοχής. Στο μεταξύ, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε 15 (και κάτι) λεπτά στον αγώνα και έμεινε άποντος, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 0/2 τρίποντα, ένα ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο λάθη.

Στο μεταξύ, χάρη σε ένα σερί 9-0 στα τελευταία 2,5 λεπτά του αγώνα, οι Λέικερς νίκησαν 109-103 τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο. Οι «λιμνάνθρωποι» είχαν σε εξαιρετική βραδιά τους Άντονι Ντέιβις (34 πόντοι, 11 ριμπάουντ και πέντε ασίστ) και ΛεΜπρόν Τζέιμς, ο οποίος έγινε ο τέταρτος γηραιότερος παίκτης που σημείωσε τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Από εκεί και πέρα, ο Κρις Πολ, ο οποίος πέτυχε 21 πόντους, «υπέγραψε» τη νίκη 106-103 του Φοίνιξ επί των Νάγκετς στο Ντένβερ, η οποία είναι η τέταρτη σερί για τους Σανς στην τρέχουσα σεζόν. Ο γκαρντ των «ήλιων» ευστόχησε σε δίποντο για το 104-100, 7.3 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, ενώ στα 2.9 δεύτερα για το τέλος διαμόρφωσε με 2/2 βολές το τελικό 106-103, αφού ο Τζαμάλ Μάρεϊ δεν βρήκε στόχο στο τρίποντο για την ισοφάριση που επιχείρησε στα εννέα δέκατα του δευτερολέπτου πριν από τη λήξη.

Υπενθυμίζεται ότι μέσα στην εβδομάδα οι Μιλγουόκοι Μπακς έπαιξαν δυο ματς μέσα στο Μαϊάμι σε διάστημα 24 ώρες, στο πρώτο θριάμβευσαν με ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία του NBA και στο δεύτερο έχασαν με πολύ κακή 4η περίοδο. Με τους γηπεδούχους να παίζουν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ, λόγω τραυματισμού.

Συγκεκριμένα, Ιστορία έγραψαν τα ξημερώματα οι Μπακς καθώς σημείωσαν 29 τρίποντα στη νίκη τους με 144-97 επί των Χιτ στο Μαϊάμι. Το Μιλγουόκι είχε 16 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 29/51 (57%) σπάζοντας το προηγούμενο ρεκόρ των 27 τριπόντων που είχαν σημειώσει οι Ρόκετς απέναντι στο Φοίνιξ στις 7/4/19.

Χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ότι όλοι οι παίκτες των Μπακς σημείωσαν τουλάχιστον ένα τρίποντο εκτός του Γιάννη Αντετοκούνμπο που αγωνίστηκε μόλις 24 λεπτά και είχε 9 πόντους (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/5 βολές), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Ήταν, μάλιστα, η πρώτη φορά μετά από 108 διαδοχικά ματς κανονικής περιόδου και 132 συνολικά, που ο Giannis δεν κατάφερε να σημειώσει διψήφιο αριθμό πόντων σε ένα ματς.

Από την άλλη ο αδερφός του Θανάσης, σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο ΝΒΑ (είχε 0/11 μέχρι χθες) καθώς αγωνίστηκε για 20 λεπτά και είχε 5 πόντους (1/1 δίποντο, 1/2 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Κρις Μίντλετον με 25 πόντους (4/5 τρίποντα) ενώ ο Τζρού Χόλιντεϊ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους (6/10 τρίποντα). Για το Μαϊάμι, που αγωνίστηκε χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ, ο Τάιλερ Χίρο είχε 23 πόντους, ο Κέντρικ Ναν είχε 15 και ο Εϊβερι Μπράντλεϊ είχε 14.

Αυτή ήταν η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη των Μπακς (47 πόντοι διαφορά) με την προηγούμενη να είναι επί των Νικς στη Νέα Υόρκη στις 10 Απριλίου του 1987 όταν το Μιλγουόκι επικράτησε με 39 πόντους διαφορά.

Λίγες ώρες αργότερα, η δεύτερη συνεχόμενη μάχη των Μιλγουόκι Μπακς κόντρα στους Μαϊάμι Χιτ δεν εξελίχθηκε σε πάρτι για τα «ελάφια». Η γηπεδούχος έβγαλε αντίδραση μετά την ιστορική συντριβή, φθάνοντας στη νίκη και τη… ρεβάνς (119-108).

Το καταστροφικό τέταρτο δεκάλεπτο έβαλε τέλος στα όνειρα των Μπακς για back to back νίκες κόντρα στο Μαϊάμι, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 13 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 38 λεπτά συμμετοχής. Έκανε τα πάντα, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος, με τον Μίντλετον να βρίσκεται σε κάκιστη βραδιά (8 π.)

Από την άλλη, οι νικητές παρουσίασαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο και δίκαια πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα. Ο Σποέλστρα δεν είχε και πάλι στη διάθεσή του τον Μπάτλερ, με τους Αντεμπάγιο (22 π.) και Ντράγκιτς (26 π.) να κάνουν όλη την δουλειά για τους Χιτ.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, τα ελάφια ήταν τα… αφεντικά, αλλά ένα μπλακ άουτ στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, αρκούσε για να κάνει τη ζημιά. Από το 64-76 του 30′ οι Χιτ έτρεξαν επί μέρους 38-19 μέσα σε δέκα λεπτά για να περάσουν μπροστά με επτά (102-95), με τους Ντράγκιτς και Ολίνικ να… πυροβολούν την ομάδα του Μπουντενχόλζερ.

Είναι χαρακτηριστικό πως «άναψαν» τα αίματα ανάμεσα στον Γιάννη Αντετοκούνμπο και τον Κρις Μίντλεντον:

Συνοπτικά, στους αγώνες για το ΝΒΑ που έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου (02/1), σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σάρλοτ-Μέμφις 93-108

Ντιτρόιτ-Βοστώνη 96-93

Ντάλας-Μαϊάμι 93-83

Μπρούκλιν-Ατλάντα 96-114

Μιλγουόκι-Σικάγο 126-96

Μινεσότα-Ουάσινγκτον 109-130

Σαν Αντόνιο-Λ.Α. Λέικερς 103-109

Ντένβερ-Φοίνιξ 103-106