07-03-2021

Με σούπερ Γιάννη, οι Μιλγουόκι Μπακς «άλωσαν» την Ιντιάνα με 102-83 (video)

Ο έλληνας άσος «έγραψε» το 12ο συνεχόμενο double-double με 26 πόντους από 7/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική, πέτυχε και buzzer beater

Οι Μιλγουόκι Μπακς αρχίζουν να θυμίζουν την ομάδα της περσινής σεζόν και με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος δεν χρειάστηκε να παίξει περισσότερο από 28 λεπτά, πέτυχαν την 9η νίκη τους στα πρώτα 12 ματς της regular season στο NBA, αυτή την φορά με 102-83 επί της Ιντινάνα. Ο έλληνας σούπερ σταρ έχει βελτιωθεί πολύ και στα τρίποντα, πέτυχε και buzzer beater στο συγκεκριμένο ματς.

Ο «Greek Freak» έκανε και πάλι πράγματα και θαύματα στο παρκέ απέναντι στους Πέισερς που παρατάχθηκαν χωρίς τον Μάλκολμ Μπρόγκντον. Ο διεθνής άσος μπορεί να μην πέτυχε +30 πόντους για 70 σερί ματς, ωστόσο, «έγραψε» το 12ο συνεχόμενο double-double με 26 πόντους από 7/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα μπλοκ.

Ο Μπρουκ Λόπεζ ήταν απολαυστικός (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, 5 μπλοκ σε 27 λεπτά), ο Μπλέντσο, ο Στέρλινγκ Μπράουν και ο ΝτιΒιντσέντζο ήταν τα στηρίγματα του Αντετοκούνμπο στην επίθεση, την ώρα που οι Πέισερς χωρίς τον Ολαντίπο και τον Μπρόγκντον έδειχναν ομάδα της… σειράς.

Για 14:23 έπαιξε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ, που έχει two-way συμβόλαιο με τους «Ινδιάνους», για να προσφέρει δύο πόντους από 1/1 δίποντο και 0/4 τρίποντα, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Με το Μιλγουόκι έπαιξε για 3:50 και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 2 πόντους (1/2 δίποντα).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έχει βελτιώσει σε σημαντικό βαθμό και το σουτ του από την περιφέρεια, με τη δουλειά που έκανε τους προηγούμενους μήνες. Σουτάροντας πια με ποσοστό άνω του 30%, πέτυχε και buzzer beater κόντρα στους Ιντιάνα Πέισερς.

Πιο συγκεκριμένα, ο «Greek Freak» είχε 3/6 τρίποντα στον συγκεκριμένο αγώνα και έτσι έφθασε τα 14/50 στη σεζόν, ήτοι ποσοστό 32%, έχοντας ευστοχήσει σε τουλάχιστον ένα τρίποντο σε όλα τα φετινά παιχνίδια.