08-07-2020

Ασταμάτητος Προμηθέας στο EuroCup, 88-77 εντός τη Μακάμπι Ρισόν Λεζιόν (video)

Η ομάδα της Πάτρας είναι στην 1η θέση του 1ου ομίλου μετά την 4η σερί νίκη της

Την 4η συνεχή νίκη και συνολικά πέμπτη σε έξι αγώνες στον 1o όμιλο του EuroCup πέτυχε την Τετάρτη (06/11) ο Προμηθέας Πατρών και με ρεκόρ 5-1 είναι στην 1η θέση μαζί με τη Βίρτους Μπολόνια. Η ομάδα της Πελοποννήσου επιβλήθηκε στην αχαϊκή πρωτεύουσα με 88-77 τη Μακάμπι Ρισόν Λεζιόν, υποχρεώνοντας τους Ισραηλινούς στην πέμπτη ήττα τους.

Ο Προμηθέας διατήρησε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την πρώτη περίοδο, που τον βρήκε μπροστά με 20-17, ενώ το ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Μάκη Γιατρά στο +13 (43-30). Στη συνέχεια η Μακάμπι Ρισόν έβγαλε αντίδραση, βρήκε ρυθμό από τα 6,75 και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -9 (63-54), για να βρεθεί στο 37΄ σε απόσταση αναπνοής (77-74).

Ένα σερί 11-0 του Προμηθέα έφερε, όμως, το 88-74 και έβαλε τέλος στις όποιες ελπίδες των φιλοξενούμενων. Πρώτος σκόρερ του Προμηθέα ήταν ο Μπαμπ με 20 πόντους, ενώ άλλους τόσους σημείωσε για τη Μακάμπι Ρισόν ο Χάμιλτον.

Υπενθυμίζεται ότι ο Προμηθέας είχε νικήσει εντός με 78-69 και τη Βίρτους Μπολόνια με την οποία είναι στην 1η θέση στον 1ο όμιλο.