25-10-2020

“Σφαγή” προβλέπεται στο Europa League

Δύσκολες αποστολές θα έχουν οι ελληνικές ομάδες, ενώ προβλέπεται να γίνει χαμός στον 12ο όμιλο, απόψε στο Europa League, με τις ομάδες να δίνουν τις τελευταίες “μάχες” για να πάρουν εισιτήριο για τους «32» της διοργάνωσης.

Στον “όμιλο του θανάτου”, όπως ονομάζεται ο 12ος όμιλος, όλες οι ομάδες μπορούν να βγουν από πρώτες ως και τελευταίες ανάλογα με τα αποτελέσματα.

Σε ένα από τα πιο σημαντικά παιχνίδια, η Φέγενορντ θα υποδεχθεί την Φενέρμπαχτσε, με τους Ολλανδούς να πηγαίνουν για νίκη είτε με δύο γκολ διαφορά, είτε με οποιοδήποτε σκορ αρκεί να ηττηθεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που παίζει κόντρα στην Ουκρανία.

Όσον αφορά στις ελληνικές ομάδες, το δυσκολότερο έργο θα έχει ο Ολυμπιακός, ο οποίος θα παίξει κόντρα στο ΑΠΟΕΛ, με στόχο τη νίκη και την κατάκτηση της πρωτιάς στον 2ο όμιλο.

Την πρόκριση στον 10ο Όμιλο θέλει και ο ΠΑΟΚ κόντρα στη Σλόβαν Λίμπερετς, ενώ ο Παναθηναϊκός, θα υποδεχθεί τη Θέλτα, θέλοντας να αποχαιρετίσει την Ευρώπη με την πρώτη φετινή νίκη του στη διοργάνωση.
Αναλυτικά το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής:

1ος Όμιλος

Ζορία Λουχάνσκ – Μάντσεστερ Γ. (20:00)
Φέγενορντ – Φενέρμπαχτσε (20:00)

Βαθμολογία

1. Φενερμπαχτσέ 10 (7-6)
2. Μάντσεστερ Γιουν. 9 (10-4)
3. Φέγενορντ 7 (3-6)
4. ΦΚ Ζόρια Λουάνσκ 2 (2-6)

2ος Όμιλος

ΑΠΟΕΛ-Ολυμπιακός (20:00)
Γιούνγκ Μπόις-Αστάνα (20:00)

Βαθμολογία

1. ΑΠΟΕΛ 9 (6-6)
2. Ολυμπιακός 8 (7-4)
3. Γιούνγκ Μπόις 5 (4-4)
4. FK Αστάνα 5 (5-8)

3ος Όμιλος

Άντερλεχτ-Σεντ Ετιέν (20:00)
Μάιντς-Καμπάλα (20:00)

Βαθμολογία

1. Άντερλεχτ 11 (14-5)
2. Σεντ Ετιέν 9 (5-3)
3. Μάιντς 6 (6-10)
4. ΦΚ Καμπαλά 0 (5-12)

ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ  Θρίαμβος της Ρεάλ στο clasico - «Άλωσε» με 3-1 τη Βαρκελώνη (video)

4ος Όμιλος

Μακάμπι – Ντάνταλκ (20:00)
Άλκμααρ – Ζενίτ (20:00)

Βαθμολογία

1. Ζενίτ Αγ. Πετρ. 15 (15-5)
2. ΑΖ Αλκμάαρ 5 (3-8)
3. Ντάνταλκ 4 (4-6)
4. Μακάμπι Τελ Αβίβ 4 (5-8)

5ος Όμιλος

Άστρα – Ρόμα (20:00)
Πλζεν – Αούστρια Βιέννης (20:00)

Βαθμολογία

1. Ρόμα 11 (16-7)
2. Αστρα Πλοιέστι 7 (7-10)
3. Αούστρια Βιέννης 5 (9-11)
4. Βικτόρια Πλζεν 3 (4-8)

6ος Όμιλος

Σασουόλο – Γκενκ (20:00)
Ραπίντ Βιέννης – Αθλέτικ Μπιλμπάο (20:00)

Βαθμολογία

1. Γκενκ 9 (11-9)
2. Μπιλμπάο 9 (9-10)
3. Ραπίντ Βιέννης 5 (6-7)
4. Σασουόλο 5 (9-9)

7ος Όμιλος

Παναθηναϊκός-Θέλτα (22:05)
Σταντάρ Λιέγης – Άγιαξ (22:05)

Βαθμολογία

1. Άγιαξ 13 (10-5)
2. Σταντάρ Λιέγης 6 (7-5)
3. Θέλτα 6 (8-7)
4. Παναθηναϊκός 1 (3-11)

8ος Όμιλος

Μπράγκα – Σαχτάρ (18:00)
Κόνιασπορ – Γάνδη (18:00)

Βαθμολογία

1. Σαχτάρ Ντόνετσκ 15 (17-3)
2. Μπράγκα 6 (7-7)
3. Γάνδη 5 (8-13)
4. Κόνιασπορ 1 (2-11)

9ος Όμιλος

Νις-Κράσνονταρ (22:05)
Σάλτσμπουργκ – Σάλκε (22:05)

Βαθμολογία

1. Σάλκε 15 (9-1)
2. Κρασνοντάρ 7 (7-6)
3. Σάλτσμπουργκ 4 (4-6)
4. Νις 3 (3-10)

10ος Όμιλος

ΠΑΟΚ-Λίμπερετς (18:00)
Καραμπάχ-Φιορεντίνα (18:00)

Βαθμολογία

1. Φιορεντίνα 10 (13-5)
2. Καραμπάχ 7 (6-10)
3. ΠΑΟΚ 7 (5-6)
4. Λίμπερετς 4 (7-10)

ΔΗΜΟΦΙΛΕΣ  Basket League: Πρεμιέρα με μεγάλες νίκες για Χαρίλαο Τρικούπη και Περιστέρι (video)

11ος Όμιλος

Σαουθάμπτον – Χάποελ Μπερ Σεβά (22:05)
Ίντερ – Σπάρτα Πράγας (22:05)

Βαθμολογία

1. Σπάρτα Πράγας 12 (7-4)
2. Χαποέλ Μπερ Σεβά 7 (5-5)
3. Σαουθάμπτον 7 (5-3)
4. Ιντερ 3 (5-10)

12ος Όμιλος

Βιγιαρεάλ-Στεάουα (18:00)
Οσμανλισπόρ- Ζυρίχη (18:00)

Βαθμολογία

1. Ανκαρασπόρ 7 (8-7)
2. Στεάουα Β. 6 (4-5)
3. Ζυρίχη 6 (5-5)
4. Βιγιαρεάλ 6 (7-7)