Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου 2018 – Δείτε αναλυτικά τις παραστάσεις

Το πρόγραμμα του Φεστιβάλ Αθηνών και Επιδαύρου 2018 ανακοινώθηκε σήμερα Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου, στις 12:00 το μεσημέρι.

Ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ Αθηνών & Επιδαύρου, Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, παρουσίασε τις παραγωγές θεάτρου, μουσικής και χορού που θα απολαύσουμε το καλοκαίρι!

ΗΡΩΔΕΙΟ

  • Εθνική Λυρική Σκηνή, Ναµπούκκο
  • Νίκος Κυπουργός, Τα µυστικά της Εγνατίας
  • Il Pomo d’Οro – Maxim Emelyanychev, The Handel Mythology
  • Ελευθερία Αρβανιτάκη – ΤΑΚΙΜ, Την ίδια στιγµή
  • Φιλαρµόνια Ορχήστρα Αθηνών – Βύρων Φιδετζής, Περουζέ
  • Bill Murray, Jan Vogler & friends, New Worlds
  • Συµφωνική Ορχήστρα ΕΡΤ, Παγκόσµια Ηµέρα Μουσικής Sting
  • Αφιέρωµα στον Λευτέρη Παπαδόπουλο
  • Tchaikovsky Symphony Orchestra -Vladimir Fedoseyev
  • Καµεράτα – Joseph Calleja – Ramon Tebar
  • ΘΟΚ – Άρης Μπινιάρης, Πέρσες
  • Philharmonia Orchestra – Esa-Pekka Salonen
  • Calexico
  • Νάνα Μούσχουρη, Ένα µύθο θα σας πω
  • Καµεράτα – Γιώργος Πέτρου, Company
  • Αιµίλιος Χειλάκης – Μανώλης Δούνιας, Αντιγόνη
  • ΚΟΑ – Μάρτα Άργκεριχ – Θεοδοσία Ντόκου
  • ΚΟΘ – Ζωή Τσόκανου – Daniel Müller-Schott
  • Ταινιοθήκη της Ελλάδας – Δάφνις και Χλόη – Φ.Τσαλαχούρης
  • Nigel Kennedy, Bach meets Kennedy meets Gershwin
  • Εθνική Λυρική Σκηνή, Κάρµεν

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – ΑΘΗΝΑ

Chloé Moglia, Horizon (και στην Πειραιώς)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ

Θοδωρής Γκόνης, Εθνικός Kήπος

ΑΥΛΗ ΤΟΥ ΜΙΕΤ

  • Χριστίνα Μαξούρη, 20+1 λαϊκά µεταπολεµικά τραγούδιa
  • Duo Aura, Classic Without Frontiers
  • Βασίλης Ρακόπουλος, Affection

ΩΔΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Young Greek Classics, Αφιέρωµα: Ντεµπυσσύ Aqua Jazz Athens

ΘΕΡΙΝΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ ΛΑΪΣ & ΑΛΛΟΙ ΧΩΡΟΙ

  • Σοφία Ντώνα, Σοφία Μπέµπεζα, Βασιλεία Στυλιανίδου, AMOQA, Beaver, Αφροδίτη
  • Οµάδα Ραφή – Αµάλια Μπένετ, Ιδοµενέας
  • Χριστίνα Γαρµπή, Ζεµφύρα
  • Δάφνη Κοκκίνη, Αγαθόφρων, Ο άτλας του συλλέκτη
  • οµάδα.pelma.Lia Haraki, The Performance Shop
  • Reverend Billy & the Stop Shopping Choir

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

Πολιτιστικοί περίπατοι

ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ – ΠΕΙΡΑΙΑΣ

  • ΜΠΟΥΚΑΠΟΡΤΕΣ ΠΛΟΙΩΝ

Αθανασία Αγοράκη, Γιούλη Καρναχωρίτη, Μυρτώ Πανάγου, Γέρος – έρως

  • ΙΧΘΥΟΣΚΑΛΑ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ

Οµάδα Salvia Divinorum, Ίσαλος γραµµή: µια ωδή στη φθίση

  • ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΡΑΗ

Καλλιτεχνική κολεκτίβα Influx (Xάρης Πεxλιβανίδης, Κορίνα Βασιλειάδου), Blind Date

ΠΕΙΡΑΙΩΣ 260

ΣΥΧΡΟΝΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ

  • Δηµήτρης Κουρτάκης, Αποτυχηµένες απόπειρες αιώρησης στο εργαστήριό µου (σύνθεση Μπέκετ)
  • Θωµάς Μοσχόπουλος, Φαρενάιτ 451 (Μπράντµπουρυ-Τρυφώ)
  • Κωνσταντίνος Ρήγος, Πορνοστάρ της Έλενας Πέγκα
  • Elephas tiliensis, Οδυσσέας (επεισ. 11 & 18 Τζαίηµς Τζόυς)
  • Ανέστης Αζάς – Πρόδροµος Τσινικόρης, Ελλάς Μονάχoυ
  • Άντζελα Μπρούσκου, Άγγελος εξολοθρευτής (Μπουνιουέλ)
  • blindspot theater group, Βρικόλακες (βασισµένο στον Ίψεν)

ΝΕΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ

  • Violet Louise, Παράξενες ιστορίες (Έντγκαρ Άλλαν Πόε)
  • Μάρθα Μπουζιούρη, Αµάρυνθος
  • Ελίζα Σόρογκα, Ρίζες

ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΛΟΥΛΑ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗ

  • Αναδροµική έκθεση – Εργαστήριο – Ηµερίδα
  • Γιάννης Μόσχος, Η Πόλη
  • Ρούλα Πατεράκη, Εργοτάξιο Λούλα Αναγνωστάκη. Μέρες ανάγνωσης

ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΝΩΣΗΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΚΡΙΤΙΚΩΝ ΘΕΑΤΡΟΥ

«Θεατρική Πρωτοπορία στην Ελλάδα του 21ου αιώνα»

ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΕΣ

  • Nature Theater of Oklahoma, To κυνήγι της ευτυχίας
  • Timofey Kulyuabin, Τρεις αδελφές
  • Proton Theatre – Kornél Mundruczó, Αποµίµηση ζωής
  • Jaha Koo, Cuckoo
  • Mapa Teatro, Ο αποχαιρετισµός
  • Nowy Teatr – Krzysztof Warlikowski, We Are Leaving

ΣΤΟ ΜΕΓΑΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ:

  • Toneelgroep – Ivo van Hove, Μετά την πρόβα / Περσόνα
  • Julien Gosselin, 1993

ΧΟΡΟΣ

  • Arkadi Zaides, Talos
  • Χριστίνα Γουζέλη & Paul Blackman, Τhe Art of Dying
  • Bruno Beltrão, Inoah
  • Marlene Monteiro Freitas, οf ivory and flesh (DNA)
  • Ηρώ Αποστολέλλη & Αγνή Παπαδέλη-Ρωσσέτου, Δωµάτια
  • El conde de Torrefiel, LA PLAZA
  • Γιάννης Μανταφούνης & Manon Parent, Sing the Positions
  • Boris Charmatz, enfant
  • Σταύρος Γασπαράτος, Rage Park
  • Ολοήµερη δράση: Μια µέρα γεµάτη χορό

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Παντελής Μάκκας, Αντιστολή

ΚΗΠΟΣ & ΠΡΟΑΥΛΙΟ

  • six d.o.g.s, ADD 2018
  • Leon of Athens, Xenos
  • Apurimac – Μαρίζα Ρίζου – Μάρθα Μορελεόν, Latin Party
  • Γιάννης Μπέζος – Ηρώ Μπέζου, Κρατώντας µια σπίθα…
  • Αthens Open Air Film Festival

ΑΡΧΑΙΟ ΘΕΑΤΡΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

  • Κώστας Τσιάνος, Αχαρνείς του Αριστοφάνη
  • Τσέζαρις Γκραουζίνις, Αγαµέµνων του Αισχύλου
  • Εθνικό Θέατρο – Νικίτα Μιλιβόγεβιτς, Πλούτος του Αριστοφάνη
  • Εθνικό Θέατρο – Θ. Παπακωνσταντίνου, Ηλέκτρα του Σοφοκλή
  • Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος, Θεσµοφοριάζουσες του Αριστοφάνη
  • ΚΘΒΕ – Γιάννης Αναστασάκης, Ορέστης του Ευριπίδη
  • Κώστας Φιλίππογλου, Βάτραχοι του Αριστοφάνη
  • Γιάννης Κόκκος, Οιδίπους επί Κολωνώ του Σοφοκλή

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧ. ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

  • Οµάδα Vasistas – Αργυρώ Χιώτη, Χοηφόροι
  • Κωνσταντίνος Ντέλλας, Αντιγόνη
  • Μάρθα Φριντζήλα, Προµηθέας Δεσµώτης

ΑΡΧΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

  • Στεφανία Γουλιώτη, Ευµενίδες

ΛΥΚΕΙΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Διεθνές θερινό σχολείο αρχαίου δράµατος Παραστάσεις µε τη συµµετοχή των σπουδαστών

ΜΙΚΡΟ ΘΕΑΤΡΟ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

Πατρίσια Απέργη / Αερίτες

ΑΡΧΑΙΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ

  • Ιωάννα Πορτόλου, Γιάννης Νικολαΐδης, Σεσίλ Μικρούτσικου / Οµάδα Griffon
  • Εκπαιδεύοντας το κοινό στο αρχαίο δράµα
  • Δηµιουργική απασχόληση για παιδιά στην Επίδαυρο

Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των παραστάσεων εδώ.