Άντρας πήρε ολόκληρο μπουκάλι με Viagra και επηρέασε την όρασή του – Δείτε τα συμπτώματα

Μια νέα μελέτη, που δημοσιεύθηκε στην επιστημονική επιθεώρηση JAMA Ophthalmology, περιγράφει το περιστατικό ενός άντρα που ήπιε με τη μία όλο το περιεχόμενο από ένα μπουκαλάκι με υγρό sildenafil, το ενεργό συστατικό του πασίγνωστου χαπιού Viagra.

Ο 50χρονος ήπιε ποσότητα που αντιστοιχεί σε περίπου 10 φορές πάνω από τη συνιστώμενη δόση. Τα συμπτώματα που βίωσε επηρέασαν κυρίως την όραση και τα μάτια του.

Σύμφωνα με την σχετική έκθεση, οι γιατροί που είδαν τον 50χρονο στο Massachusetts Eye and Ear Infirmary στην Βοστώνη ανέφεραν ότι υπέφερε από “εξουθενωτική νυχτερινή τύφλωση” (debilitating night blindness) και πολύ μεγάλη ευαισθησία στο φως. Το πιο περίεργο από όλα, ήταν ότι η όρασή του άρχισε να παίρνει σχήμα ντόνατ στο κέντρο της. Τα αρχικά συμπτώματα του άρχισαν να υποχωρούν, αλλά το περίεργο σχήμα ντόνατ στο κέντρο της όρασής του παρέμεινε.

Μια σειρά οπτικών τεστ έδειξε ότι ο ασθενής είχε διαταραχή του αμφιβληστροειδούς στα δύο μάτια. Δεν είναι ξεκάθαρο τι το προκάλεσε αυτό, ωστόσο, θα μπορούσε να οφείλεται στην επίδραση του viagra στα αιμοφόρα αγγεία του ματιού του.

Το Viagra (δηλαδή η δραστική ουσία sildenafil) λειτουργεί με το να διαστέλλει τα αιμοφόρα αγγεία του πέους, επιτρέποντας σε περισσότερο αίμα να περάσει σε αυτό, κάτι που προκαλεί στύση. Μάλιστα, το Viagra αναπτύχθηκε αρχικά για να θεραπεύσει την υπέρταση και την στηθάγχη, που σχετίζεται με την στεφανιαία νόσο.

Είναι πιθανό η ισχυρή δόση sildenafil που πήρε ο 50χρονος να κατέστρεψε κάποια αιμοφόρα αγγεία στα μάτια του, προκαλώντας πρόβλημα όρασης.

Πηγή: iatropedia.gr