Ηρωϊκή ισοπαλία για την Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών, κόντρα σε ένα από τα μεγαθήρια του αθλήματος, όπως είναι η Ουγγαρία. Πήρε την ισοπαλία 8-8 με τέρμα του Άγγελου Βλαχόπουλου στα πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς.

Μία ισοπαλία που ήρθε μετά από αυτή απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια Σερβία και δείχνει το μέταλο της Εθνικής, στέλνοντας μήνυμα για την διεκδίκηση ενός εκ των τριών μεταλλίων.

Στην 4η περίοδο έγινε χαμός. Οι Ούγγροι με τον Βάμος κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 8-7 με δύο λεπτά να απομένουν για το τέλος. Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Εθνική μας δεν θα κατάφερνε να πάρει κάτι από το παιχνίδι ήρθε η γκολάρα του Άγγελου Βλαχόπουλου στα 5» πριν το τέλος να δώσει ένα μεγάλο βαθμό στην αντιπροσωπευτική μας ομάδα.

Η εθνική βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 4β. μαζί με τη διοργανώτρια Βραζιλία, η οποία αντιμετωπίζει στις 01:30 της Πέμπτης τη Σερβία.

Επόμενο ματς για την εθνικής μας είναι με τη Βραζιλία στη 1:30 τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Ελλάδα – Ουγγαρία 8-8

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 1-1, 4-2, 2-3