Ο Νόβακ Τζόκοβιτς και ο Ρότζερ Φέντερερ θα «μονομαχήσουν» στον τελικό του US Open. Θα είναι η 42η κόντρα τους σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε στα ημιτελικά τον Μάριν Τσίλιτς με χαρακτηρική άνεση. Χρειάστηκε μόλις 85 λεπτά για επικρατήσει με 6-0, 6-1, 6-2 και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό του US Open.

Στα πρώτα δύο σετ το Νο1 της Παγκόσμιας κατάταξης ήταν καταιγιστικό και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του. Στο τρίτο σετ ο Τσίλιτς αντέδρασε μετά το 2-0 του Νόλε, έκανε το 2-2 στα game, χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι περισσότερο.

Από την μεριά του ο Ρότζερ Φέντερερ ξεπέρασε το εμπόδιο του Στάνισλαβ Βαβρίνκα. Ο 34χρονος Ελβετός επιβλήθηκε με 6-4, 6-3, 6-1 και έτσι επιστρέφει στον τελικό του US Open για πρώτη φορά μετά το 2009.

Στο πρώτο σετ ο Βαβρίνκα βρέθηκε κοντά στο break, αλλά η αντίδραση του συμπατριώτη του ήταν εξαιρετική αφού επέστρεψε από το 0-40 στο 6o game και έκανε το 4-2 τελειώνοντας ουσιαστικά το σετ.

Από εκεί και πέρα ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος του Φέντερερ ο οποίος έφτασε στη μεγάλη νίκη και θα παίξει σε έναν ακόμα μεγάλο τελικό. Εκεί ο «μαέστρος» θα διεκδικήσει το 18ο τίτλο του σε Grand Slam.