Με τρία παιχνίδια άνοιξε η αυλαία της 4ης αγωνιστικής της Super League. Στο πιο ενδιαφέρον ο Ολυμπιακός πέρασε… αέρα από την Ξάνθη, νικώντας με 3-1 την ομώνυμη ομάδα.

Σούπερ, για τους «ερυθρόλευκους» που έκανε το «4Χ4» στο πρωτάθλημα, ήταν ο Τζίμι Ντουρμάζ. Ο Σουηδός εξτρέμ άνοιξε το σκορ στο 42ο λεπτό και κέρδισε το πέναλτι στο 65’, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Φορτούνης. Ο διεθνής άσος διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 68ο λεπτό. Οι ακρίτες είχαν ισοφαρίσει προς στιμήν, στο 50ο λεπτό με τον Ντιμιτρόφ, ένα τέρμα το οποίο προήρθε από λάθος του Μποτία.

Ξάνθη (Λουτσέσκου): Τσέναμο, Μπαξεβανίδης, Ουάλας, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (76′ Νιέτο), Παπαστεριανός, Φλίσκας, Καπετάνος (80′ Ράνος), Καρυπίδης, Ντιμιτρόφ (63′ Ερέα).

Ολυμπιακός (Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Ντα Κόστα (39′ λ.τ. Μποτία), Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (69′ Κασάμι), Φορτούνης, Πάρντο (71′ Ερνάνι), Ντουρμάζ, Ιντέγιε.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΒΕΡΟΙΑ 1-1

Η Βέροια βρέθηκε κοντά στη νίκη με γκολ του Ναζλίδη στο 77’, αλλά ο Παναιτωλικός με σουτ του Ρομέρο στο 82′ που είχε μπει ως αλλαγή, κατάφερε να σώσει το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) μέσα στο Αγρίνιο.

Παναιτωλικός (Λιονέλ Πόντες): Στεφανάκος – Κουτρομάνος, Παπάζογλου, Κούσας, Κέβιν – Ντάνι Μπεχαράνο (80′ Βασιλείου), Μάκος (71′ Ρουσκουσέδα) – Κάπελ, Βιγιαφάνιες (71′ Ρομέρο), Ουάρντα – Μαρκόφσκι.

Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης – Νέτο (88′ Πούγγουρας), Σιόντης, Εντζεγκέλε, Γιαννούλης – Μαραγκός, Βεργώνης, Ιμπραΐμ – Κόλα (Μαγέφσκι), Γεωργιάδης (67′ Μερεμπασβίλι) – Ναζλίδης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ-ΗΡΑΚΛΗΣ 0-0

Στα Χανιά ο Πλατανιάς αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 με τον Ηρακλή (ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπαρτολίνι) παίρνοντας τον πρώτο του βαθμό. Οι γηπεδούχοι έχσασαν μεγάλες ευκαιρίες για γκολ, με τον τερματοφύλακα του «γηραιού», Περνίς να κάνει σωτήριες επεμβάσεις.

Πλατανιάς: Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Βάντερσον,Σελίν, Μπανανά, Γκνιάτιτς, Ντίνας, Στανισάβλιεβιτς (46’ Μενδρινός), Γιακουμάκης, Μιλούνοβιτς (66’ Ράμος), Πάγκαλος (77’ Ανγκούλο)

Ηρακλής: Περνίς, Μπουκουβάλας, Καρλίτος (54’ Σαραμαντάς), Στάμου, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πορτουλίδης (66’ Μακρής), Λάζαρ, Πασάς, Κυριακίδης, Βέλλιος (75’ Λουκίνας)