Περισσότερο αποτελεσματικός, αλλά και ψυχωμένος, καθώς αναγκάστηκε ν’ ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του ΠΑΟΚ, στο «Γ. Καραϊσκάκης», στο μεγάλο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Βαρέλα, ο Ολυμπιακός ωστόσο, κατάφερε να βγάλει στον αγωνιστικό χώρο όλα τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα προκειμένου να «γυρίσει» το ματς και να κατακτήσει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Στο 25’ ο σκόρερ του «Δικεφάλου του Βορρά», Βαρέλα, έστειλε την μπάλα και στα δίχτυα της ομάδας του ισοφαρίζοντας -άθελά του φυσικά- για λογαριασμό των πρωταθλητών Ελλάδας.

Το «χρυσό» γκολ των «ερυθρόλευκων» του Πάουλο Μπέντο σημείωσε στο 96ο λεπτό (σ.σ. το ματς είχε τρεις διακοπές λόγω καπνογόνων και παίχθηκε καθυστέρηση 12 λεπτών) ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς, με τον διεθνή Σέρβο αρχηγό του Ολυμπιακού να «λυτρώνει» την ομάδα του Πειραιά, αλλά και τους περισσότερους από 30.000 φιλάθλους, που γέμισαν το φαληρικό γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός παραμένει μόνος 1ος στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Super League ανεξαρτήτως του αποτελέσματος του Παναθηναϊκού, αύριο, με αντίπαλο την Βέροια, ενώ παράλληλα αύξησε την διαφορά του από τον ΠΑΟΚ στους 7 βαθμούς.