Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στην Τούμπα στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική της Super League. Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 2-0 και έκαναν το «6 στα 6» συνεχίζοντας την πορεία τους για την υπεράσπιση του τίτλου τους.

Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο ήλεγξε το ματς και άνοιξε το σκορ στο 27′ με τον Ιντέγε τον οποίο βρήκε μόνο στη μεγάλη περιοχή του ΠΑΟΚ, ο Κώστας Φορτούνηςς με μία εξαιρετική ασίστ.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την πίεση στουςς γηπεδούχους και πέτυχε και δεύτερο γκολ. Στο 37′ ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιλιβόγεβιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ιγκόρ Τούντορ πέρασε τον Μπερμπάτοφ στο παιχνίδι και ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές. Ο Βούλγαρος στο 53′ απείλησε με προβολή αλλά έδιωξε ο Ρομπέρτο.

Επίσης στο 73′ ο Ισπανός τερματοφύλακας γλίτωσε τον Ολυμπιακό δύο φορές στην ίδια φάση. Αρχικά σε κεφαλιά του Τζιόλη από κόρνερ και στη συνέχεια σε σουτ του Βίτορ στην επαναφορά.

Μετά από εκεί οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και πήραν μια μεγάλη νίκη.

ΠΑΟΚ (Ιγκορ Τούντορ): Όλσεν, Κόστα, Βίτορ, Τζαβέλλας, Κάτσε, Τζιόλης, Πέλκας (46’ Μπερμπάτοφ), Κωνσταντινίδης (28’ Κίτσιου & 74’ Ζάιρο), Ροντρίγκες, Μακ, Αθανασιάδης.

Ολυμπιακός (Μάρκο Σίλβα): Ρομπέρτο, Ελαμπντελαουί, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Σεμπά, Φορτούνης (63’Καμπιάσο) , Ντουρμάζ, Ιντέγε (68’ Φινμπόγκασον).