Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεπέρασε ο Παναθηναϊκός την ήττα στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό. Επιβλήθηκε με 4-0 του Ηρακλή σε ματς για την 27η αγωνιστική. Οι «πράσινοι» πίεσαν από την αρχή ενώ δεν συνάντησαν ιδιαίτερα προβλήματα για να κάμψουν την αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Δύο γκολ πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ (9′, 68′) αλλά και ο Ροντρίγκο Μολέδο (27′, 72′).

Παναθηναϊκός (Στραματσόνι): Στιλ, Μέστο, Κουτρουμπής, Μολέντο, Νάνο, Ζέκα, Λουντ, Εβανζελίστα (Αμπέντ 65′), Βιγιαφάνιες (Μπουμάλ 81′), Λέτο (Μαμούτε 75′), Μπεργκ.

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Καρασαλίδης, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου (Στάμου 71′), Κυριακίδης, Τσιλιανίδης (Μπουλούτ 46′), Μοντέιρο, Λεοζίνιο, Βέλλιος.

ΞΑΝΘΗ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-2

Σούπερ ματς έγινε στην Ξάνθη ανάμεσα στην ομώνυμη ομάδα και τον Πλατανιά. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Καρυπίδη (18′) και έχασαν και άλλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη ο Λεβαδειακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 50′ μετά από τη δεύτερη κίτρινη που είδε ο Ουόν. Ωστόσο ισοφάρισαν με τον Μπεν (63′) και πέρασαν μπροστά με τον Μάντζιο (64′). Τελικά η Ξάνθη έσωσε την παρτίδα με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Λουσέρο στο 84′.

ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Καρυπίδης, Γούτας, Μπέρτος (78′ Παπαστεριανός), Φλίσκας (70′ Σκούρτης), Λουσέρο, Νιέτο, Ορφανίδης (75′ λ. τρ. Τριάδης), Σολτάνι, Καπετάνος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Α. Μάντζιος): Βερέμκο, Τσουρίκοφ (36′ Μανωλάς), Τριποτσέρης, Ουόν, Μουλόπουλος, Μαχαμάτ, Μαχαίρας, Μπεν (87′ Στάθης), Ατζαγκούν, Γιακουμάκης, Μάντζιος.

ΒΕΡΟΙΑ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-1

Πολύ καλή εμφάνιση για τον Πλατανιά στην έδρα της Βέροιας, όπου πήρε τη νίκη με 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.

Με τους τρεις συγκεκριμένους βαθμούς η κρητική ομάδα διατηρεί τις ελπίδες της για την 5η θέση που οδηγεί στα πλέι οφ. Από την άλλη πλευρά η Βέροια έχασε την ευκαιρία να σώσει και μαθηματικά την παρτίδα της παραμονής. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Μενδρινός στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΒΕΡΟΙΑ (Ελευθερόπουλος): Λόπεθ, Όστοϊτς, Γιαννούλης, Μαραγκός, Μαλόν (68′ Νέτο), Σιόντης (46′ Αμπντούν), Άρτσε, Μαγέφσκι (68′ Ναζλίδης), Καϊκούτ, Γιουσούφ, Ανάκογλου.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Παράσχος): Σωτήριου, Αποστολόπουλος, Βάντερσον, Μπανανά, Σελίν, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (93′ Μιλούνοβιτς), Μουνάφο (92′ Γουνδουλάκης), Ράμος (60′ Βαλεριάνος), Ανγκούλο, Στανισάβλιεβιτς.