Η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στη σκληροτράχηλη Ξάνθη, στο ΟΑΚΑ, αλλά κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 2-1 απέναντι στην ακριτική ομάδα και να αυξήσει τη διαφορά από τον τρίτο Παναθηναϊκό στους 5 βαθμούς, με ένα παιχνίδι περισσότερο. Τα τέρματα της Ένωσης σημείωσαν οι Αραβίδης στο 10ο και Μπαρμπόσα στο 53ο λεπτό, ενώ για τους φιλοξενούμενους, που έχασαν πέναλτι στο 64΄, όταν ο Ανέστης απέκρουσε το σουτ του Νιέτο, είχε ισοφαρίσει στο 17΄ ο Σολτάνι.

AEK (Γκουστάβο Πογέτ): Ανέστης, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Αρθο, Ντίντακ, Σιμόες, Κορδέρο, Μάνταλος (72΄ Κολοβέτσιος), Μπαρμπόσα (80΄ Τζεμπούρ), Βάργκας (72΄ Γιόχανσον), Αραβίδης

Ξάνθη (Ραζβάν Λουτσέσκου): Τσενάμο, Μπέρτος, Γούτας (28΄ Καρυπίδης), Λισγάρας, Γουάλας, Φλίσκας, Λουσέρο, Νιέτο (70΄ Ντιμίτροφ), Βασιλακάκης, Ερέα (58΄ Καπετάνος), Σολτάνι

ΒΕΡΟΙΑ – ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ 0-0

«Λευκή» ισοπαλία (0-0) σημάδεψε την αναμέτρηση της Βέροιας με τον Πανθρακικό που πραγματοποιήθηκε σήμερα στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και ήταν στο πλαίσιο της 17ης ημέρας για την Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν μοναδική ευκαιρία για να πάρουν τους βαθμούς της νίκης, όμως στο 65ο λεπτό ο Κόλα σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεθ, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Όστοϊτς (75` Νάστος), Μαλόν, Μπατιόν, Άρτσε, Μαγέφσκι (60` Αμπντούν), Ναζλίδης, Γεωργιάδης, Κόλα (81` Καϊκούτ).

Πανθρακικός (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ντιγκινί, Λαδάκης (73` Ηλιάδης), Μπουγαΐδης, Χαβίτο, Μεχία, Βάλτερ (58` Χασομέρης), Ροτζέριο Μάρτινς (53` Ντε Σόουζα).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ – ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 0-0

Το πρώτο του βαθμό μετά από 35 ημέρες και τρεις σερί ήττες πήρε ο Πλατανιάς. Οι Χανιώτες στον εναρκτήριο αγώνα της 17ης ημέρας για την Super League που διεξήχθη στο γήπεδο του Περιστερίου, απέσπασαν «λευκή» ισοπαλία (0-0) από τον Ατρόμητο, όπως δηλαδή είχε συμβεί και πριν από μερικά 24ωρα στην Κρήτη για τον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας (α` αγώνας, φάση «16»). Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι παραχώρησαν την πρώτη εφετινή εντός έδρας ισοπαλία, είχαν δοκάρι στο 2ο λεπτό με τον Μπρίτο, όπως και ο Πλατανιάς στο 63` με τον Ανγκούλο.

Ατρόμητος (Δέλλας): Γκορμπούνοφ, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Μπίτολο, Κοντοές, Ουσέρο, Πίτου Γκαρσία (75` Λημνιός), Ούμπιντες, Μπρίτο (63` Μαρσελίνιο), Ναπολεόνι, Λε Ταλέκ (85` Μπαστακός).

Πλατανιάς (Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Σελίν (73` Δημήτρης), Μπανανά, Μουνάφο, Μενδρινός, Βάντερσον, Γκνιάτιτς, Ανγκούλο (87` Αποστολόπουλος), Ράμος, Μιλούνοβιτς (70` Στανισάβλιεβιτς).