Η εθνική εφήβων διέσυρε την Τυνησία με σκορ 100-48 και πέρασε στην προημιτελική φάση του παγκοσμίου πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης. Πλούσιο θέαμα προσέφεραν οι διεθνείς, με τον Τάιλερ Ντόρσι να είναι και πάλι, ο κορυφαίος.

Η ελληνική ομάδα πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και η διαφορά μεγάλωνε όσο περνούσε ο χρόνος. Στην πρώτη περίοδο, η Τυνησία προσπαθούσε να φανεί ανταγωνιστική, όμως οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-11 υπέρ της εθνικής μας. Στη δεύτερη περίοδο, ο Τάιλερ Ντόρσι έκανε ό,τι ήθελε και η Ελλάδα έτρεξε ένα σερί 38-11, προσφέροντας θέαμα στο κοινό. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 59-22. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος πήρε χρόνο συμμετοχής, για να βρει ρυθμό ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Στο δεύτερο μέρος, η διαφορά πήρε την ανιούσα και οι Τυνήσιοι, απλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό της ελληνικής ομάδας. Η τρίτη περίοδος, ολοκληρώθηκε με σκορ 84-37. Στην τελευταία περίοδο, το μόνο ενδιαφέρον ήταν αν η ελληνική ομάδα φτάσει τους 100 πόντους. Ο Μπιλλής με καλάθι λίγο πριν το τέλος διαμόρφωσε το τελικό 100-48, μέσα σε αποθέωση από περίπου 2.000 φίλους της ομάδας.

Κορυφαίος για την εθνική εφήβων ήταν ο Τάιλερ Ντόρσι, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, ενώ αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Βασίλης Μουράτος, που μοίρασε 7 ασσίστ. Εντυπωσιακός ήταν στο χρόνο, που αγωνίστηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης, ο οποίος δεν είχε αντίπαλο μέσα στη ρακέτα.

Επόμενος αντίπαλος για την Ελλάδα είναι η Ισπανία στις 3 Ιουλίου. Η εθνική εφήβων βρίσκεται στις οκτώ κορυφαίες ομάδες του κόσμου και με νίκη κόντρα στην Ισπανία πλησιάζει στο μετάλιο.

Τυνησία (Κχελίλ): Αουΐτσι, Μετνανί, Γκανούνι 10, Μπουρί, Ντιφ 7, Τζαουάντι 9, Ρασίλ 2, Χαΐρι 3, Αντάμι 6, Σαϊντάνι 4, Μακλούφ 5, Γκεμπελαουί 2.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 9 (9 ασίστ), Λούντζης 8, Κώττας 5, Ντόρσεϊ 25, Μήτογλου 6, Μουράτος (7 ασίστ), Σκουλίδας 11, Τσαλμπούρης 8, Μπιλλής 9, Σταμάτης 5, Παπαγιάννης 10 (9 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 4.