Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε σπουδάια νίκη κόντρα στον απογοητευτικό ΠΑΟΚ και εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Το τελικό 1-0 άφησε τον δικέφαλο στην τελευταία θέση, που οδηγεί στον δεύτερο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ.

Το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά είχε καλό ρυθμό, όμως καμία ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να προηγηθεί στο σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 23΄με τους γηπεδούχους να φτάνουν μια ανάσα από το 1-0, όμως ο Σκόνδρας έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 0-0 και ο ΠΑΟΚ έπρεπε να ανεβάσει την απόδοσή του για να πάρει το διπλό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα και ο Αστέρας έφτασε και πάλι κοντά στο γκολ στο 60΄. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόλε, ο Μπαράλες έπιασε γυριστή κεφαλιά, όμως, η μπάλα πέρασε λίγο έξω. Στο 77ο λεπτό ο Ιγκλέσιας έδωσε προβάδισμα στον Αστέρα. Ο Αργεντινός βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, προχώρησε και, με πανέμορφο τεχνικό σουτ, έστειλε την μπάλα στην γωνία του Ιτάνζ, που δεν είχε περιθώρια αντίδρασης, γράφοντας το τελικό 1-0.

Ο Αστέρας τερμάτισε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα των πλέι οφ και πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Αντίθετα, ο τραγικός ΠΑΟΚ κατέλαβε την τελευταία θέση των πλέι οφ και θα μάθει τον αντίπαλό του στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ, σε δύο εβδομάδες.

Αστέρας Τρίπολης: Κοσίσκι, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Μουνάφο, Μπαντιμπανγκά (61′ Ιγκλέσιας), Κουρμπέλης (87′ Αλόκο), Μπαράλες, Ρόλε, Γιαννιώτας (75′ Τσοκάνης)

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Τζαβέλλας, Βίτορ, Κόστα, Σκόνδρας, Τζιόλης (82′ Πόζογλου), Κίτσιου, Μακ, Παπαδόπουλος (70′ Περέιρα), Κουλούρης (59′ Σαββίδης), Αθανασιάδης