Σπουδαία νίκη πήρε ο Πανιώνιος ο οποίος επικράτησε με 0-1 του Ηρακλή στο Καυταντζόγλειο παρά το γεγονός πως ο «Γηραιός» ήταν ανώτερος σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!

Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν τις ευκαιρίες τους , όμως οι Νεοσμυρνιώτες ήταν αυτοί που είχαν την τύχη με το μέρος τους.

Και αυτό διότι ο Τάσος Μπακασέτας στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου εκμεταλλευόμενος την σέντρα του Μπουμάλ, σούταρε από το ύψος της περιοχής σημάδεψε την δεξιά γωνία του Χουάντερσον και άνοιξε το σκορ για τον Πανιώνιο.

Στην επανάληψη οι κυανέρυθροι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Αργυρόπουλου, κάτι όμως που δεν τους εμπόδισε να κρατήσουν το αποτέλεσμα χωρίς πρόβλημα μέχρι το τέλος.

Ο Ηρακλής εμφανίστηκε στην επανάληψη με πεσμένο το ηθικό κάτι το οποίο πλήρωσε πολύ ακριβά όπως αποδείχθηκε ενώ σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας Νίκο Παπαδόπουλο αυτό το αποτέλεσμα μπορεί να βοηθήσει την ομάδα στην συνέχεια του πρωταθλήματος!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων!

Ηρακλής: Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Στάμου, Ιντζόγλου (65′ Μπουλούτ), Λάζαρ (24′ Πορτουλίδης), Τσιλιανίδης, Κυριακίδης, Ρομάνο (46′ Χαντί), Περόνε

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος Ν., Οικονόμου, Μπουμάλ, Αργυρόπουλος, Χατζηισάϊας, Μασούρας (79′ Μητρόπουλος), Κόρμπος, Ανσαριφάντ (57′ Καραμάνος), Ρισβάνης, Σιώπης, Μπακασέτας (68′ Βλάχος)

Γκολ: 45’+3′ Μπακασέτας (0-1)