Την έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Παναιτωλικός ο οποίος επικράτησε με 0-2 του Αστέρα Τριπλής κάνοντας την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα!

Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν τις ευκαιρίες και τις μεγάλες φάσεις αλλά αποδείχθηκαν ανεπαρκείς στην τελική προσπάθεια κάτι που ο εκμεταλλεύτηκε ο Παναιτωλικός  ο οποίος εμφανίστηκε ουσιαστικότερος και σοβαρότερος στον αγωνιστικό χώρο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα!

Ο Παναιτωλικός πήρε προβάδισμα στο σκορ μετά από 35 λεπτά αγώνα όταν μετά από σέντρα του Γρηγόρη Μάκου ο Αιγύπτιος Ουάρντα πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Κοσίτσκι!

Οι Αγρινιώτες κλείδωσαν το σπουδαίο διπλό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν βγήκαν υποδεθιγματικά στην αντεπίθεση με τον Ρουσκουγέδα να βγλαζει στον Πάουλο  ο οποίος έδωσε έτοιμο γκολ στον Βιγιαφάνες με τον τελευταίο να πκλασάρει εύοκολα και να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Γιαννούλης, Σανκαρέ, Γκοϊάν, Κιτόκο (Μούκαμ 64′), Ιγκλέσιας (Δημούτσος 82′), Χαμντανί, Μάσα (Σκουρτάι 75′), Λανθαρότε, Φούντας, Γιάννου.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πόντες): Στεφανάκος, Κέβιν, Κούσας, Παπάζογλου, Κουτρομάνος, Πάουλο Κόστα, Μάκος, Ντάνι Μπεχαράνο (Παπουτσιγιαννόπολος 86′), Ουάρντα (Βιγιαφάνες 66′), Κάπελ (Ρουσκουγέδα 80′), Μαρκόφσκι.

Γκολ: Ουάρντα (κεφαλιά 34′) (0-1), Βιγιαφάνες (σουτ 96′) (0-2)