Ο Ατρόμητος φιλοξένησε τον ελλιπή Παναθηναϊκό στο Περιστέρι και πήρε σπουδαία νίκη με 2-0. Ο Κώστας Κατσουράνης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, καθώς σημείωσε και τα δύο τέρματα και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους. Ο Ατρόμητος με αυτό το τρίποντο κατέλαβε την τρίτη θέση στη βαθμολογία των πλέι οφ.

H ομάδα του Περιστερίου ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και απείλησε αρκετές φορές την εστία των πρασίνων. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανοίξουν το σκορ και να πάρουν το προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης. Η αστοχία στην τελική προσπάθεια δεν άφηνε τον Ατρόμητο να προηγηθεί, μέχρι το 41ο λεπτό. Ο Κώστας Κατσουράνης άνοιξε το σκορ με πλασέ από κοντά και παραβίασε την εστία του τριφυλλιού για πρώτη φορά στα φετινά πλέι οφ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και ο Ατρόμητος διπλασίασε τα τέρματά του στο 60΄και πάλι με τον Κατσουράνη. Σε μια βαθιά μπαλιά ο Μαρινάκης απομάκρυνε λανθασμένα και ο επερχόμενος διεθνής μέσος με ένα δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο 85′ ο Μπρίτο μπήκε και πάλι μέσα στην περιοχή του Κοτσόλη, από τα αριστερά έκανε το διαγώνιο σουτ με τον Στέφανου Κοτσόλη όμως να πέφτει στη γωνία του και να μπλοκάρει την μπάλα. Στο 89′ ήρθε η πρώτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους με τον Νίκο Καρέλη να κάνει το σουτ και τον Γκορμπούνοφ να μπλοκάρει. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με τον Ατρόμητο νικητή με 2-0.

Ο Ατρόμητος πήρε την τρίτη θέση και θα ξεκινήσει την ευρωπαϊκή του παρουσία στα τέλη Ιουλίου στον τρίτο προκριματικό του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει την είσοδό του στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νιόπλιας): Κορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κοντοές, Κατσουράνης, Πίτου Γκαρσία, Μπάλλας (67′ Ναπολεόνι), Καραμάνος (77′ Μπρίτο), Ουμπίδες, Παπάζογλου (58′ Ναπολεόνι)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αναστασίου): Κοτσόλης, Μαρινάκης, Τριανταφυλλόπουλος, Κουτρουμπής, Νάνο, Δώνης (87′ Στάικος), Λαγός, Ντίνας (80′ Αγγελόπουλος), Μαυρίας, Νίνης (61′ Μέντες), Καρέλης