Ο Παναθηναϊκός υποδέχτηκε στη Λεωφόρο τον Αστέρα Τρίπολης για την πέμπτη αγωνιστική των πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι πράσινοι ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, μιας και έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0 και η ομάδα της Τρίπολης πήρε ένα σημαντικό βαθμό για να κρατηθεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως, ο ρυθμός ήταν πολύ αργός και οι φάσεις ελάχιστες. Η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία ήταν για τον Παναθηναϊκό στο 19ο λεπτό. Ο Ατζαγκούν πέρασε ωραία πάσα στον Μάρκους Μπεργκ, ο οποίος δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα του Αστέρα σε τετ-α-τετ. Το σφύριγμα της λήξης του πρώτου μέρους ήρθε και οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια, ισόπαλοι χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και απείλησαν στο 55΄με το σουτ του Γιαννιώτα, που πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Παναθηναϊκού. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο τερματοφύλακας του τριφυλλιού μπλόκαρε σουτ του Σκούρτη από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο 80ο λεπτό χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία των πρασίνων. Ο Κάρλος Ζέκα έβγαλε τη σέντρα και ο Μπεργκ αστόχησε, και δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με 0-0 και τις δύο ομάδες να μοιράζονται από ένα βαθμό.

Την επόμενη αγωνιστική ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει στο Περιστέρι τον Ατρόμητο, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, στο παιχνίδι που θα κρίνει τη δεύτερη θέση στα πλέι οφ.

Οι συνθέσεις:

Παναθηναϊκος: Κοτσόλης, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Λαγός (80′ Νίνης), Μπεργκ, Μαρινάκης, Ατζαγκούν, Δώνης (60′ Ζέκα), Ταυλαρίδης, Νάνο, Μαυρίας (68′ Καρέλης)

Αστέρας Τρίπολης: Θεοδωρόπουλος, Παντελιάδης, Μουνάφο, Αλόκο, Φερνάντες (66′ Μούκαμ), Σκούρτης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Τσοκάνης, Ιγκλέσιας (77′ Παπαχρήστος), Γιαννιώτας (59′ Ρόλλε).