ΠΑΟΚ-Σκόντα Ξάνθη 0-0

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάζοντας ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο ,σε σχέση με αυτό που παρουσίασε την περασμένη Πέμπτη με αντίπαλο την Μπρόντμπι για το Europa League, ξεκίνησε με γκέλα τις υποχρεώσεις του στο νέο πρωτάθλημα παραχωρώντας ισοπαλία 0-0 στην Σκόντα Ξάνθη στο γήπεδο της Τούμπας. Νεύρα και έλλειψη καθαρού μυαλού στην τελική προσπάθεια για τις δύο ομάδες.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Τζαβέλλας, Κόστα, Βίτορ, Λέοβατς, Τζιόλης, Τσίμιροτ (24′ Σαββίδης, 78′ Μυστακίδης), Ροντρίγκες (62′ Κωνσταντινίδης), Σάμπο, Ζαίρο, Μακ.

Ξάνθη: Τζενάμο, Γουάλας, Καρυπίδης, Φλίσκας, Μπέρτος, Βασιλακάκης (79′ Ράνος), Παπαστεργιανός, Λουσέρο, Ντιμίτροφ (54′ Μπαξεβανίδης), Σολτάνι, Καπετάνος (63′ Ερέα)

Βέροια-Πας Γιάννινα 1-1

Ισόπαλες 1-1 αναδείχθηκαν Βέροια και Πας Γιάννινα στην Ημαθία με τους γηπεδούχους να γλυτώνουν από του…χάρου τα δόντια στις καθυστερήσεις.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 43ο λεπτό όταν έπειτα από σουτ του Τσάβες ο Καντιμοίρης αναγκάστηκε να πέσει στην γωνία του αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού έφτασε στον Νόε Ακόστα ο οποίος καραδοκούσε στο ύψος της μικρής περιοχής και με την μία την έσπρωξε στην ανυπεράσπιστη εστία κάνοντας το 0-1.

Τον βαθμό για την «βασίλισσα του βορρά» έσωσε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Θωμάς Ναζλίδης ο οποίος έπειτα από εκτέλση φάουλ του Τζαμέλ Αμπντούν από τα δεξιά πήρε την κεφαλιά νίκησε τον Βελλίδη και έγραψε το τελικό 1-1.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Καντιμοίρης, Μαλόν, Μαραγκός, Εντζεγκέλε, Νάστος, Όστοϊτς (61′ Μερεμπασβίλι), Βεργώνης, Γιουσούφ (87′ Μάνος), Ναζλίδης, Μαγέφσκι (73′ Τάτος), Αμπντούν

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Τζημόπουλος, Μανιάς (81′ Σαπαλίδης), Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Μπέριος, Ακόστα, Ίλιτς (66′ Γιάκος), Στρούνα, Τσάβες (90+2′ Κοζορώνης), Φόνσι

Ατρόμητος-Λεβαδειακός 1-0

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Ατρόμητος ο οποίος επικράτησε του Λεβαδειακού με 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο Περιστερίου και τώρα μπορεί να συγκεντρωθεί στον επαναληπτικό της Πέμπτης με αντίπαλο την Φενέρμπαχτσε για τα play-offs του Europa League εκεί οπού θα ψάξει την ανατροπή του 0-1 της Αθήνας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Εντουάρντο Μπρίτο ο οποίος έπειτα από όμορφη ατομική ενέργεια και εξαιρετικό 1-2 με τον Γοδόι έκανε το σουτ και νίκησε τον Τσιντώτα για το 1-0.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Ουσέρο, Μπίτολο, Γοδόι, Φυτανίδης, Εμπόου (69′ λ.τ. Λαζαρίδης), Μπρίτο, Κιβρακίδης, Ούμπιδες, Στόιτσεφ (69′ Ναπολεόνι), Λε Ταλέκ (78′ Πίτου)

Λεβαδειακός: Τσιντώτας, Μουλόπουλος (63′ Μιλιοσάβλεφ), Στάθης, Μίνγκας (79′ Ναβάρο), Μαχαίρας, Νικολάου, Ρομέου (63′ Γιακουμάκης), Εντούιν, Τριποτσέρης, Μάντζιος, Μιλιάζες