Σε ένα ματς που είχε ρυθμό και ένταση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, Ιντερ και Γιουβέντους έμειναν στην λευκή ισοπαλία και καμία δεν έκανε το restart.

Η Ιντερ ήθελε να ‘τελειώσει’ την Γιουβέντους, να κάνει πρώτη νίκη μετά τις αποτυχίες με Φιορεντίνα, Σαμπντόρια και να βρεθεί μόνη στην κορυφή της Serie A, ενώ οι Μπιανκονέρι δεν είχαν καλύτερη ευκαιρία για ένα νέο ξεκίνημα από την έδρα των Νερατζούρι.

Αν και οι φιλοξενούμενοι απείλησαν περισσότερο, αμφότερες θα μπορούσαν να κάνουν τη ζημιά και είχαν από ένα δοκάρι, όμως ύστερα από ένα σκληρό και εξαντλητικό ματς, το 0-0 δεν μπορεί να θεωρείται καταστροφικό.

Μόλις στο 4′ χρειάστηκε να επέμβει ο Χαντάνοβιτς για να σταματήσει τον Κουαδράδο μετά την πάσα του Μοράτα και το ματς συνεχίστηκε με έντονο ρυθμό.

Γιόβετιτς και Τζάτζα απείλησαν για να ζητήσει η Ιντερ πέναλτι σε φάση που η μπάλα βρήκε στο μπράτσο του Μπονούτσι.

Η πρώτη μεγάλη φάση του derby ήρθε στο 27′ όταν ο Μπουφόν χρειάστηκε να βγει στα πόδια του Γιόβετιτς για να αποκρούσει και δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι είχε δοκάρι.

Ο Μπρόζοβιτς με curler από πολύ πλάγια προσπάθησε να βάλει ένα μαγικό γκολ, όμως ο Τζίτζι με το ένα χέρι βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να πάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το φάουλ του Γιόβετιτς χωρίς να μπορέσει να κάνει επαφή ο Ικάρντι.

Στην επανάληψη η Γιούβε μπήκε δυνατά και μετά το κλέψιμο και την πάσα του Τζάτζα το σουτ του Κουαδράδο πήγε στα χέρια του Χαντάνοβιτς, ο οποίος στάθηκε τυχερός.

Το ματς είχε τον ίδιο ρυθμό με το πρώτο μέρος με τη μπάλα να πηγαίνει συνεχώς πάνω-κάτω, με τους παίκτες της Ιντερ να μην μπορούν να εκμεταλλευτούν την απομάκρυνση του Μοράτα και τον Μπουφόν να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια το αριστερό του Γιόβετιτς.

Το σουτ του Πογκμπά πήγε στα χέρια του Χαντάνοβιτς και στο 60′ η Γιουβέντους έχασε τρομερή ευκαιρία όταν ο Μοράτα έδωσε έτοιμο γκολ στον Κεντίρα που ήταν ολομόναχος με τον Χαντάνοβιτς αλλά το πλασέ του πήγε στο δοκάρι.

Ο Μπαρτσάλι έκανε επέμβαση της τελευταίας στιγμής προς το φινάλε, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες με έναν βαθμό και ένα ντέρμπι λιγότερο στο πρόγραμμά τους…

Ιντερ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαντάνοβιτς, Σαντόν, Μιράντα, Μουρίγιο, Ζεσούς, Μεδέλ (91′ Κοντογκμπιά), Μέλο (64′ Γκουαρίν), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Γιόβετιτς (91′ Παλάσιο), Ικάρντι.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Μπαρτσάλι, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Κουαδράδο, Μαρκίζιο, Κεντίρα, Πογκμπά, Τζάτζα (78′ Ντιμπάλα), Μοράτα (71′ Μάντζουκιτς).