Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση, η Μαρία Σάκκαρη νίκησε την Ουκρανή, Μαρίνα Ζανέφσκα με 2-1 σετ και έτσι, θα βρεθεί στο κυρίως ταμπλό του Wibbledon, το οποίο θα είναι το τρίτο γκραν σλαμ της καριέρας της και δεύτερο για φέτος.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ελπίζει σε καλή παρουσία στο Βρετανικό τουρνουά, ανάλογη – ή και καλύτερη – με αυτή που είχε στο Αυστραλιανό Όπεν, όταν και πέτυχε την πρώτη της νίκη.

Στα της αναμέτρησης, που διήρκεσε πάνω από τρεις ώρες, η Μαρία δυσκολεύτηκε πάρα πολύ για να κάμψει την αντίσταση του Νο134 της παγκόσμιας κατάταξης. Στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 5-4, όμως ένα μπρέικ της Ζανέφσκα, έδωσε το προβάδισμα στην Ουκρανή, στο τάι μπρέικ.

Στο δεύτερο σετ, η αντίπαλος της Σάκκαρη ανέτρεψε το εις βάρος της 4-0 και 5-2, σε 5-6, με την Ουκρανή αντίπαλό της, μάλιστα, να φτάνει μόλις έναν πόντο μακριά από τη νίκη. Με νέο μπρέικ όμως, η Σάκκαρη, έκανε το 6-6, στέλνοντας το σετ στο τάι μπρέικ, όπου επικράτησε και έφερε το ματς στα ίσα.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, η Ελληνίδα τενίστρια έκανε γρήγορα μπρέικ στο τρίτο γκέιμ, ενώ στη συνέχεια είχε ακόμη πιο εύκολο έργο, καθώς νίκησε τελικά με 6-2 και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του Wimbledon.

Το γκραν σλαμ θα ξεκινήσει τη Δευτέρα (27/6) και η Σάκκαρη δεν αποκλείεται να κληθεί να αντιμετωπίσει, στον πρώτο γύρο ακόμα και τη Σερένα Γουίλιαμς. Οι άλλες υποψήφιες αντίπαλοι είναι η Τιμέα Μπαζίνσκι, η Άνα Τατισβίλι, η Καρολίνα Πλίσκοβα και η Μόνικα Νικολέσκου ή κάποια qualifier.

Πηγή: sportit.gr