Ο αυτοκράτορας του Ρολάν Γκαρός, Ράφα Ναδάλ, υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Νόβακ Τζόκοβιτς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Ο Τζόκοβιτς κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και επιβλήθηκε με χαρακτηριστική ευκολία 3-0 σετ.

Ο Νόλε είναι ο κορυφαίος τενίστας αυτή τη στιγμή στον κόσμο και το απέδειξε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στη μονομαχία του με τον Ναδάλ. Ο σέρβος τενίστας ξεκίνησε το παιχνίδι παίρνοντας τα πρώτα τέσσερα γκέιμς, όμως, ο Ισπανός απάντησε και ισοφάρισε σε 4-4. Τελικά, το πρώτο σετ το πήρε ο Τζόκοβιτς με 7-5  και προηγήθηκε 1-0.

Στο δεύτερο σετ οι δύο τενίστες κρατούσαν το σερβίς τους. Ο Τζόκοβιτς έκανε, με εντυπωσιακό τρόπο, μπρέικ στο σερβίς του Ναδάλ και προηγήθηκε με 5-3, τελειώνοντας το σετ με 6-3. Ο Νόλε ήταν πλεόν μπροστά, με 2-0 και είχε την αυτοπεποίθηση να πάρει τη νίκη απέναντι σε έναν τεράστιο αντίπαλο.

Το τρίτο σετ άνηκε ολοκληρωτικά στον σπουδαίο Σέρβο, ο οποίος με εξαιρετική εμφάνιση και καταπληκτικά χτυπήματα έφτασε στο 6-1. Ο Τζόκοβιτς επικράτησε με 3-0 σετ κόντρα στον βασιλιά του γαλλικού γκραν σλαμ, Ράφα Ναδάλ.

Αυτή ήταν και η πρώτη ήττα του Ισπανού από τον Τζόκοβιτς μετά από έξι αναμετρήσεις, και ήρθε με εντυπωσιακό τρόπο. Η ανωτερότητα του Σέρβου ήταν εμφανέστατη, όμως, έκανε αρκετά αβίαστα λάθη και άργησε να καθαρίσει τη νίκη.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Ράφα Ναδάλ μετράει πέντε συνεχόμενες κατακτήσεις Ρολάν Γκαρός, ενώ έχει συνολικά εννέα τα τελευταία δέκα χρόνια. Ο καλύτερος τενίστας στην ιστορία σε χωμάτινη επιφάνεια δεν θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Η πρόκριση του Νόβακ Τζόκοβιτς στον ημιτελικό γίνεται χωρίς να έχει απωλέσει σετ και δεν μοιάζει κανείς ικανός να τον εμποδίσει από την κατάκτηση του μοναδικού τουρνουά γκραν σλαμ, που λείπει από τη συλλογή του.