Ο Ολυμπιακός συνεχίζει την προετοιμασία του στο Ζέεφελεντ και πήρε την πρώτη του νίκη απέναντι στη Ριζεσπόρ με σκορ 1-0. Σκόρερ για τους ερυθρολεύκους ήταν ο Νταβίντ Φουστέρ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Δημήτρης Κολοβός και Κώστας Φορτούνης. Χαμένο πέναλτι και τρία δοκάρια είχαν οι Πειραιώτες.

Οι ερυθρόλευκοι ανέλαβαν από την αρχή της αναμέτρησης την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασαν πολλές ευκαιρίες, για να ανοίξουν το σκορ. Στο 21΄ο Ντοσεβί έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, ενώ στο 35΄ο Χάρα νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της τουρκικής ομάδας μετά από ωραίο γύρισμα του Μασουακού. Στο 37ο λεπτό ο αργεντινός επιθετικός έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Στην επανάληψη, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τους παίκτες του Μάρκο Σίλβα να πιέζουν και δημιουργούν πολλές ευκαιρίες. Στο 63΄ο Κολοβός κέρδισε πέναλτι, όμως ο Φουστέρ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και το 0-0 παρέμεινε. Στο 83ο λεπτό, ο ισπανός μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε άσχημο γύρισμα στην άμυνα της Ριζεσπόρ και άνοιξε το σκορ. Στο 90΄ο Ολαϊτάν σημάδεψε το δοκάρι και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τους ερυθρόλευκους να πανηγυρίζουν τη νίκη με σκορ 1-0.

Ντεμπούτο με τον Ολυμπιακό πραγματοποίησε ο Στέφανος Καπίνο, ο οποίος αγωνίστηκε στο δευτερο ημίχρονο, στη θέση του Ρομπέρτο. Οι ερυθρόλευκοι παρουσίασαν πολύ καλό πρόσωπο, όμως είναι εμφανές το πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, καθώς η ομάδα δημιουργεί, όμως δεν δυσκολεύεται να τελειώσει τις φάσεις για γκολ.

Ολυμπιακός: Ρομπέρτο (46′ Καπίνο), Σαλίνο (46′ Ομάρ), Αυλωνίτης, Βούρος, Μασουακού (80′ Σαλίνο), Ζντιέλαρ (46′ Κασάμι), Μπουχαλάκης (74′ Γιαταμπαρέ), Ντοσεβί (46′ Ντουρμάζ), Τσόρι (60′ Φουστέρ), Φορτούνης (60′ Κολοβός) και Χάρα (72′ Ολαϊτάν).
Ρίζεσπορ: Ιτάνζ, Ντιπρασόβμπα, Ομπομπντόνα, Αλμπάιρακ, Καράκας, Κουρμάζ, Κντία, Ντουρέκ, Οζέκ, Μπίσι και Κβέκε.