Στο Παγκόσμιο κύπελλο εφήβων, που διεξάγεται στο Ηράκλειο της Κρήτης, η εθνική εφήβων πήρε σπουδαία νίκη με αντίπαλο τη Σερβία με σκορ 69-60 και τερμάτισε στην κορυφή του ομίλου. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσι, ο οποίος ήταν καθοριστικός στην τελευταία περίοδο.

Η εθνική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 14-9. Ο Γιώργος Παπαγιάννης κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα και η Ελλάδα είχε το προβάδισμα στο σκορ. Η σερβική ομάδα βελτίωσε την άμυνά της και με πίεση σε όλο το γήπεδο, αιφνιδίασε την ελληνική ομάδα. Οι Σέρβοι έτρεξαν ένα σερί 11-1 και προηγήθηκαν με 15-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, η ομάδα του Παπαθεοδώρου με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τολιόπουλο αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 27-27, όμως η σερβική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 33-37, μετά από τρίποντο του Πένο.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να πάιζουν εκπληκτική άμυνα και να είναι παθιασμένες για τη νίκη. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους μπροστά στο σκορ με 46-47. Στην τελευταία περίοδο, ανέλαβε δράση ο ελληνοαμερικανός γκαρντ, Τάιλερ Ντόρσι. Ο 18χρονος καλαθοσφαιριστής πήρε στις πλάτες του την ομάδα και την οδήγησε στη νίκη, πετυχαίνοντας 10 πόντους και προσφέροντας θέαμα στους 4.000 φίλους της εθνικής Ελλάδας! Το τελικό 69-60 έφερε την Ελλάδα στην πρώτη θέση του ομίλου με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Κορυφαίος για την εθνική εφήβων ήταν ο Τάιλερ Ντόρσι με 10 καθοριστικούς πόντους στην τελευταία περίοδο, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Κώστας Μήτογλου με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Μιχάλης Λούντζης έδωσε πολλές βοήθειες με 7 πόντους και 5 κλεψίματα! Για τη σερβική ομάδα κορυφαίος ηταν ο Τζόκοβιτς με 14 πόντους, ενώ αρκετά καλός ήταν και ο Βούτσετιτς με 9 πόντους.

Επόμενος αντίπαλος για την εθνική μας είναι η Τυνησία, την οποία θα αντιμετωπίσουμε την Τετάρτη 1 Ιουλίου στις 20:30. Η Ελλάδα δεν θα συναντήσει δυσκολίες απέναντι στην πιο αδύναμη ομάδα της διοργάνωσης και ο δρόμος για την οκτάδα είναι ορθάνοικτος.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-37, 46-47, 69-60.

ΕΛΛΑΔΑ (16/39 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 25/38 βολές, 38 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 14 λάθη, 17 κλεψίματα, 5 τάπες): Τολιόπουλος 11 (2), Λούντζης 7 (5 κλεψ.), Κώττας 3, Ντόρσι 10 (1), Μήτογλου 9, Μουράτος 1, Σκουλίδας 9 (1), Τσαλμπούρης, Μπιλλής, Σταμάτης 9, Παπαγιάννης 10 (5 ταπ.), Χαραλαμπόπουλος.

ΣΕΡΒΙΑ (19/47 δίποντα, 4/17 τρίποντα, 10/13 βολές, 45 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 23 λάθη, 8 κλεψίματα, 4 τάπες): Πένο 3 (1), Αρανίτοβιτς 3, Μαρίνκοβιτς 9 (2), Όστοϊτς 5, Τζόκοβιτς 14, Στογιάνοβιτς 5 (1), Ντόκοβιτς 2, Λαζάρεβιτς 2, Σίμανιτς 5, Γκλίσιτς, Βούτσετιτς 9, Μιλαντίνοβιτς 2.