Δύο τραγικά λάθη του νεαρού τερματοφύλακα Τράπ όδηγησαν την Παρί Σεν Ζερμέν στην πρώτη της απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα, μένοντας στο 2-2 με την Μπορντό στο Παρίσι.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό όταν μετά από ένα απίστευτο λάθος του Καρασό, που επέστρεψε στην εστία της Μπορντό μετά την πρεμιέρα, δόθηκε η ευκαιρία στον Έντινσον Καβάνι με δυνατό τελείωμα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα!

Η ισοφάρισε δεν άργησε να έρθει για τους Γιρονδίνους με απρόσμενο τρόπο. Κόρνερ του Καζρί, κεφαλιά του Σεβέ και ο Τραπ αντέδρασε άσχημα, έκανε το πρώτο λάθος και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα και μάλλον το γκολ θα πιστωθεί σε εκείνον για το 1-1!

Το εκρηκτικό 10λεπτο ολοκληρώθηκε, με τον Καβάνι να κάνει το 2-1 στο 34′ με πολύ ωραία εκτέλεση φάουλ!

Το τέμπο ήταν χαμηλό στην επανάληψη και ξανά οι ευκαιρίες λιγοστές. Οι παίκτες του Σανιόλ ήταν πιο τολμηροί στην αντεπίθεση, όμως απειλούσαν μόνο από στημένα, ενώ οι Παριζιάνοι απλά δεν μπορούσαν να ανεβάσουν ρυθμό και να φτάσουν σε τρίτο γκολ.

Στο 77′ ο Σεβέ αντίκρισε δεύτερη κίτρινη, για να αφήσει τους Γιρονδίνους με 10 παίκτες, όμως εκείνοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Μόλις 2′ αργότερα ο Τραπ έκανε απίστευτο λάθος, ο Καζρί έκλεψε και έκανε το 2-2!

Στο 83′ ο Καρασό έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Λαβέτσι, για να κρατήσει το 2-2, που έμεινε μέχρι το τέλος.

Παρί (Λοράν Μπλαν): Τραπ, Οριέρ, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Μάξγουελ (67′ Κουρζάβα), Τιάγκο Μότα, Ματουιντί (75′ Ραμπιό), Βεράτι, Λούκας (72′ Λαβέτσι), Ντι Μαρία, Καβάνι

Μπορντό (Βίλι Σανιόλ): Πουντζέ, Πάμπλο, Παλουά, Γκιλμπέρ, Σεβέ, Τραορέ (46′ Γκάγιτς), Καζρί (86′ Κοντέντο), Μορίς-Μπελέ, Ποκό, Κριβέλι (76′ Ζουσιέ)