Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το χρυσό μετάλιο στους κρίκους, το οποίο είναι το πρώτο για την ελληνική αποστολή στους Ευρωπαϊκούς αγώνες.

Στο Μπακού της Αρμενίας διεξάγονται οι Ευρωπαϊκοί αγώνες και ο σημαιοφόρος της ελληνικής ομάδας, Λευτέρης Πετρούνιας ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο πρωταθλητής των κρίκων εκτέλεσε εξαιρετικά το δύσκολο πρόγραμμά του και συγκέντρωσε 15.633 βαθμούς, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Ρώσο Νικίτα Ιγκνάτιεβ με 15.333, ενώ τρίτος ήταν ο Τούρκος Ιμπραχίμ Τσολάκ με 15.133.

Ο Ρώσος Νικίτα Ιγκνάτιεβ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα, καθώς αγωνίστηκε πρώτος και συγκέντρωσε 15.333 βαθμούς.Στη συνέχεια, ο Ουκρανός Ιγκόρ Ραντιβίλοβ, έκανε αρκετά λάθη και πήρε χαμηλή βαθμολογία, ενώ με 15.133 βαθμολογήθηκε ο Τούρκος Τσολάκ, πραγματοποιώντας πολύ καλό πρόγραμμα. Κακή εμφάνιση έκανε ο Γάλλος αθλητής, με τον γυμναστή από το Αζερμπαίτάν να μην ξεπερνα τους 15.000 βαθμούς. Ο Πετρούνιας αγωνίστηκε τελευταίος και ήταν καταπληκτικός. Ο έλληνας γυμναστής εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του, συγκεντρώνοντας 15.633 βαθμούς και κατέκτησε το χρύσο μετάλιο!