Η Ιταλία επικράτησε δύσκολα της Μάλτας με 1-0 στο Αρτέμιο Φράνκι και έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρόκριση στα τελικά του Euro.

ΣΟΚ για τους Ολλανδούς οι οποίοι γνώρισαν απρόσμενη ήττα με 0-1 από την Ισλανδία μέσα στο Άμστερνταμ και πλέον κινδυνεύει να χάσει ακόμη και την 3η θέση του ομίλου που οδηγεί σε αγώνες μπαράζ ενώ η Ουαλία με γκολ του Γκάρεθ Μπέιλ οκτώ λεπτά πριν το φινάλε επικράτησε της Κύπρου στο ΓΣΠ ελαχιστοποιώντας ουσιαστικά τις ελπίδες της Κύπρου για πρόκριση.

Γκέλα ολκής για την Κροατία η οποία έμεινε στο 0-0 με το Αζερμπαϊτζάν στο Μπακού, σπουδαία νίκη για το Βέλγιο που επικράτησε 3-1 της Βοσνίας εντός έδρας ενώ ΣΟΚ για την Τουρκία η οποία ισοφαρίστηκε από την Λετονία στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και έχασε μία καλή ευκαιρία να ανέβει στην 3η θέση του ομίλου!