Τη μοναξιά της κορυφής της Premier League απολαμβάνει η Άρσεναλ. Το 2016 βρήκε την ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ να πετυχαίνει δύσκολη εντός έδρας νίκη επί της Νιούκαστλ με 1-0 και, σε συνδυασμό με την εντός έδρας «γκέλα» της Λέστερ με τη Μπόρνμουθ (0-0), οι «κανονιέρηδες» δεν έχουν, πλέον, «συγκάτοικο» στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα. Η Μπόρνμουθ έπαιζε με 10 παίκτες από το 57΄ λόγω της αποβολής του Φράνσις που έκανε πέναλτι, το οποίο δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ο Μαχρέζ (59΄).

Σε απόσταση «βολής» από την κορυφή παραμένει η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία νίκησε 2-1 εκτός έδρας τη Γουότφορντ, χάρη σε γκολ των Τουρέ και Αγουέρο στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τους γηπεδούχους αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο ο Χοσέ Χολέμπας.

Μετά από 8 ανεπιτυχή αποτελέσματα και 2 μήνες μακριά από τα «τρίποντα», η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στις νίκες, με το 2-1 επί της Σουόνσι στο «Ολντ Τράφορντ».