Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το μεγάλο ντέρμπι αυτής της Αγωνιστικής στην Πρέμιερ Λίγκ ανάμεσα στην Άρσεναλ και την Λίβερπουλ στο Λονδίνο.

Η Λίβερπουλ έκανε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο, άλλα στάθηκε αρκετά άτυχη αφού σε δύο περιπτώσεις οι προσπάθειες των ποδοσφαιριστών της κατέληξαν στα δοκάρια του Τσεχ.

Η πρώτη στο 3ο λεπτό όταν  μετά από γύρισμα του Μπεντέκε το πλασέ του Κουτίνιο στην κίνηση βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και η δεύτερη όταν ο Φιρμίνιο έπειτα από σουτ που επιχείρησε  ξεφεύγοντας με εντυπωσιακή ενέργεια τον Μπεγιερίν είδε τον Τσέχ να ακουμπά την μπάλα με τα ακροδάχτυλα και να την στέλνει στο αριστερό κάθετο δοκάρι!

Στην επανάληψη οι «κανονιέρηδες» ήταν αυτοί που πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων παρόλα αυτά δεν κατόρθωσαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα ενώ είχαν και ένα δοκάρι όταν μετά από ωραίο συνδυασμό των Καθόρλα και Ζιρού, ο Αλέξις Σάντσες έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι κάτι που κράτησε τον δείκτη του σκορ στο 0-0 μέχρι το τέλος του αγώνα!

Αυτή η «λευκή» ισοπαλία είναι η πρώτη ανάμεσα στις δύο ομάδες μετά τον Ιανουάριο του 1999.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

Άρσεναλ (Αρσέν Βενγκέρ): Τσεχ, Μπεγιερίν, Τσέιμπερς, Γκάμπριελ, Μονρεάλ, Κοκλέν (82′ Τσέιμπερλεϊν), Καθόρλα, Ράμσεϊ, Οζίλ, Σάντσες, Ζιρού (73′ Γουόλκοτ)

Λίβερπουλ (Μπρένταν Ρότζερς): Μινιολέ, Κλάιν, Λόβρεν, Σκρτελ, Γκόμεζ, Τσαν, Λούκας (76′ Ρόσιτερ), Μίλνερ, Φιρμίνο (63′ Άιμπ), Κουτίνιο (88′ Αλμπέρτο Μορένο), Μπεντέκε