Ο ΠΑΟΚ παρουσιάζοντας ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο από αυτό που μας έδειχνε στα Ευρωπαϊκά παιχνίδια, ηττήθηκε 3-1 από τον εξαιρετικό ΠΑΣ Γιάννινα στους Ζωσυμάδες, μένοντάς από την δεύτερη αγωνιστική κιόλας πέντε πόντους μακριά από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον δικέφαλο του βορρά αφού μόλις στο 5ο λεπτό οι γηπεδούχοι, έπειτα από άστοχη έξοδο του Όλσεν, ο Μιχάλης Μανιάς με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΣ Γίαννινα.

Έξι λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης ο ΠΑΣ Γιάννινα διπλασίασε τα τέρματα του όταν μετά από συρτή μπαλιά που έβγαλε ο Ίλιτς, ο Σαμπό στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυά της ομάδας του κάνοντας το 2-0.

Λίγο αργότερα (62’) ο ΠΑΟΚ θα μείνει με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του νεοαποκτηθέντα Ζαίρο. Ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ στην προσπάθεια του να σηκωθεί για κεφαλιά χτύπησε αντίπαλο κάτι που έφερε δικαιολογημένα την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον διαιτητή της αναμέτρησης!

Ο «Άγιαξ» της ηπείρου κλείδωσε το τρίποντο δεκαπέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης όταν ο Τζημόπουλος πάσαρε αριστερά για τον Γιάκο, ο οποίο0ς άφησε για τον Τσάβες, ο οποίο9ς με δυνατό σουτ έκανε το 3-0.

Το μόνο που κατάφερε ο δικέφαλος του βορρά ήταν να μειώσει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μετά από φάουλ του Κάτσε και γύρισμα του Μυστακίδη, ο Μιγκέλ Βίτορ από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

ΠΑΣ Γιάννινα: Βελλίδης, Στρούνα, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Μπεριος, Τσουκαλάς, Ναδάλες, Ίλιτς (Γιάκος 71′), Τσάβες (Σαπαλίδης 86′), Ακόστα, Μανιάς (Φερφελής 79′)

ΠΑΟΚ: Όλσεν, Κωνσταντινίδης, Λέοβατς, Κόστα, Βίτορ, Τζιόλης, Κάτσε, Σάμπο (Ροντρίγκες 60′), Πέλκας, Ζάιρο, Μακ (Μυστακίδης 70′)

Γκολ: Μανιάς 4′ (1-0), Σάμπο (αυτογκόλ 51′) (2-0), Τσάβες 75′ (3-0), Βίτορ 92′ (3-1)