Ο ΠΑΟΚ συνεχίζει την προετοιμασία του στην Ολλανδία και ηττήθηκε σε φιλική αναμέτρηση από τη γερμανική Μπόχουμ με σκορ 3-4. Πολλά αμυντικά κενά παρουσίασε ο δικέφαλος του Βορρά.

Ο Ιγκόρ Τούντορ πραγματοποίησε πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας, μιας και σε λίγες ημέρες ξεκινούν οι ευρωπαϊκες υποχρεώσεις. Στο 6ο λεπτό ο Φακούντο Περέιρα άνοιξε το σκορ για τον ΠΑΟΚ, μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Μπόχουμ. Στο 10‘ ήρθε η ισοφάριση από τον Κόστα, ενώ ένα λεπτό αργότερα και πάλι, ο Περέιρα έδωσε το προβάδισμα στους Θεσσαλονικείς. Οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη, με την γερμανική ομάδα να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 26‘ η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Όλσεν, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, όμως δεν τα κατάφερε στο 32′, όταν ο Φούγκλαντ έκανε το 2-2 με τακουνάκι. Στο 42ο λεπτό ο σουηδός τερματοφύλακας έκανε τρομερό λάθος μετά από γύρισμα του Βίτορ και η Μπόχουμ έκανε το 3-2 με αυτογκόλ. Στο 45΄ο Κίτσιου ισοφάρισε σε 3-3 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε και η γερμανική ομαδα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 3-4, μετά από πλασέ του Γκρέγκοριτς στο 65ο λεπτό. Ο δικέφαλος του Βορρά την επόμενη εβδομάδα, ξεκινάει τις επίσημες υποχρεώσεις του και έδειξε μεγάλα κενά στην άμυνα, με τον Ιγκόρ Τούντορ να επιθυμεί μεγάλη βελτίωση για την ομάδα του.

ΠΑΟΚ (α΄ μέρος): Όλσεν, Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Μαντούρο, Γκολάσα, Κίτσιου, Πέλκας, Μακ, Περέιρα, Λούκας.

ΠΑΟΚ (β΄ μέρος): Γλύκος, Σκόνδρας, Πούγγουρας, Παπαγιαννόπουλος, Κάτσε, Τζιόλης, Σαββίδης, Μυστακίδης, Χαρίσης, Κοροβέσης, Σαλπιγγίδης.

Μπόχουμ: Ρίμαν (46΄ Λούτε), Μπάστιανζ, Φάμπιαν (46΄ Ράφαελ), Πέρτελ (46΄ Σίμουνεκ), Τσελότσι (46΄ Μπουλούτ), Λοζία, Φούγκλαντ, Χάμπερε, Τερατσινο, Γκρέγκοριτς, Τερόντε (46΄ Βαϊναλντουμ).