Ο ΠΑΟΚ έδωσε ακόμα ένα φιλικό επί ολλανδικού εδάφους και έδειξε πολύ καλά στοιχεία ενόψει της έναρξης των αγωνιστικών υποχρεωσεων. Ο δικέφαλος του Βορρά συνέτριψε με 4-1 την ουκρανική Ντνίπρο και παρουσιάστηκε πολύ βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα φιλικά.

Οι παίκτες του Ιγκόρ Τούντορ μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο ΠΑΟΚ είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και έχασε την πρώτη ευκαιρία στο 9ο λεπτό με κοντινό σουτ του Πέλκα, το οποίο απέκρουσε ενστικτωδώς ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο. Στο 30΄οι Θεσσαλονικείς άνοιξαν το σκορ με τον Λούκας. Ο Φακούντο Περέιρα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζαβέλας πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να μην απομακρύνεται και τον Λούκας με σουτ να κάνει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 1-0.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του ΠΑΟΚ συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χαρίση. Ο μεσος του ΠΑΟΚ μπήκε σαν αλλάγη στη θέση του Τζιόλη και στο 52ο λεπτό έκανε το 2-0 με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κάτσε. Ο δικέφαλος συνέχισε να πιέζει και στο 68΄ο Μυστακίδης πραγματοποίησε το 3-0 με υπέροχο τελείωμα μετά από γύρισμα του Κοροβέση. Στο 77ο λεπτό ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο αποβλήθηκε, καθώς ανέτρεψε τον Μυστακίδη, όμως η ουκρανική ομάδα δεν είχε άλλο γκολκίπερ και έτσι, ο Σελίκοφ συνέχισε κανονικά να αγωνίζεται. Στο 88΄ο Ρικάρντο Κόστα με κεφαλιά έκανε το 4-0 για τον ΠΑΟΚ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας. Στο επόμενο λεπτό, η Ντνίπρο μείωσε με τον Κάλινιτς σε 4-1 μετά από λάθος στην άμυνα του δικεφάλου.  Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ νικητή με σκορ 4-1.

Η ομάδα του Ιγκόρ Τούντορ παρουσίαστηκε έτοιμη ενόψει του πρώτου αγώνα κόντρα στη Λοκομοτίβα την επόμενη εβδομάδα. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι παίκτες του δικεφάλου και στο δεύτερο ημίχρονο προσέφεραν θέαμα και ουσία.

ΠΑΟΚ: Ολσεν, Κίτσιου (59΄ Σκόνδρας), Βίτορ, Κόστα, Τζαβέλλας, Τζιόλης (46΄ Χαρίσης), Κάτσε (66΄ Μυστακίδης), Λούκας (59΄ Σαλπιγγίδης), Πέλκας, Μακ (59΄ Κοροβέσης), Περέιρα (66΄ Μάρτενς)

Ντνίπρο: Λάστουβκα (31΄  λ.τ. Σελίκοφ), Μάτος, Τσεμπεριάνκο, Ντάγκλας, Γκουέι, Κανκάβα, Σελέζνιοβ, Κάλινιτς, Ματέους, Ροτάν, Μπρούνο Γκάμα.

Οι αναπληρωματικοί της Ντνίπρο που αγωνίστηκαν στο δεύτερο μέρος:  Βλαντ, Σβάτοκ, Πρίμα, Κοτσέργκιν, Μπιλόνοχ, Μπεζούς, Φέντορτσουκ, Μποκασβίλι, Μπλιζνιτσένκο, Ντόβμπικ και Μπαλάνιουκ