Άντεξε για 14 χρόνια το πανελλήνιο ρεκόρ στα 10.000μ γυναικών αλλά η Αλεξια Πάππας το συνέτριψε και είναι αυτή πλέον η καλύτερη δρομέας στην απόσταση όλων των εποχών στη χώρα μας αφήνοντας την Καλύμνια Χρυσοστομία Ιακώβου, πρώην, πλέον, κάτοχο του ρεκόρ στη δεύτερη θέση.

Η Αλεξία Πάππας αγωνίστηκε στις ΗΠΑ, στο Πάλο Αλτο της Καλλιφόρνια όπου πήρε την 11η θέση στα 10.000μ με επίδοση 31:46.85 επίδοση που εκτός από πανελλήνιο ρεκόρ της δίνει και το εισιτήριο για συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς του Ρϊο αφού το όριο που έχει θεσπιστεί για τους αγώνες είναι 32:15.00 καθώς και για τους Πανευρωπαϊκούς του Άμστερνταμ (όριο 33:20.00).

Σχετικά με το ρεκόρ της Ιακωβου, 32:18.62, να σημειώσουμε ότι το είχε πετύχει στο Μόναχο στην διάρκεια των Πανευρωπαϊκών Αγώνων στις 6 Αυγούστου 2002.

Με την πρόκριση του Νίκου Σκαρβέλη στην σφαιροβολία πριν λίγες ημέρες και της Αλεξίας Πάππας, εκτός από την αύξηση των μελών της Ολυμπιακής ομάδας στίβου, προσδίδεται και ένα ειδικό βάρος στην εκπροσώπηση του ελληνικού κλασικού αθλητισμού σε αγωνίσματα στα οποία έως τώρα η εκπροσώπησή μας είχε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Οι 75 αθλητές που έχουν προκριθεί είναι:

Στίβος 17

Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)

Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)

Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)

Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)

Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)

Αντώνης Μάστορας (ύψος)

Κώστας Μπανιώτης (ύψος)

Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)

Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)

Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)

Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)

Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)

Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)

Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)

Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Νίκος Σκαρβέλης (σφαίρα)

Αλεξία Πάππας (10.000)

Κολύμβηση 11

Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)

Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)

Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)

Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)

Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)

Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)

Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)

Αννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)

Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)

Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2

Ντουέτο

Υδατοσφαίριση 13

Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 7

Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)

Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)

Παύλος Καγιαλής,

Παναγιώτης Μάντης (470)

Γιάννης Μιτάκης (Φιν)

Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή 2

Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)

Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 6

Κατερίνα Νικολαΐδου,

Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)

Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 9

Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)

Bλάσης Μάρας (ενόργανη)

Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Βάσω Μιλλούση (ρυθμική)

Εθνική ομάδα ανσάμπλ (Σταυρούλα Σαμαρά, Ελένη Δόικα, Μιχαέλα Μεταλλίδου, Ιωάννα Αναγνωστοπούλου, Ζωή Κοντογιάννη)

Ποδηλασία 2

Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)

Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

Ξιφασκία 2

Βάσω Βουγιούκα

Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1

Παναγιώτης Γκιώνης

Πάλη 1

Μαρία Περβολαράκη

Πηγή: sport24.gr

loading...
loading...
ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ
To altsantiri.gr θεωρεί δικαίωμα του κάθε αναγνώστη να εκφράζει ελεύθερα τις απόψεις του. Ωστόσο, τονίζουμε ρητά ότι δεν υιοθετούμε τις απόψεις αυτές καθώς εκφράζουν τον εκάστοτε χρήστη και μόνο αυτόν. Παρακαλούμε πολύ να είστε ευπρεπείς στις εκφράσεις σας. Τα σχόλια με ύβρεις εφόσον εντοπίζονται θα διαγράφονται, ενώ οι χρήστες που προκαλούν ή υβρίζουν θα αποκλείονται.