Ο Παναθηναίκός υποδέχθηκε στη Λεωφόρο την Ουντινέζε στην πρόβα τζενεράλε για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ με αντίπαλο την Μπριζ. Οι πράσινοι δεν παρουσιάστηκαν καλοί και δέχθηκαν την ήττα με 1-2. Το τριφύλλι προετοιμάζεται για την κρίσιμη αναμέτρηση απέναντι στην Μπριζ την επόμενη εβδομάδα.

Η Ουντινέζε πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ με ένα καταπληκτικό γκολ του Μπρούνο Φερνάντες. Ο μεσοεπιθετικός της ιταλικής ομάδας έφυγε από τον Ταυλαρίδη και με μία καταπληκτική λόμπα πέτυχε το 0-1. Ο Παναθηναϊκός πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, για να φτάσει στην ισοφάριση. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ουντινέζε να έχει το προβάδισμα με 0-1.

Στην επανάληψη, οι πράσινοι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Μάρκους Μπεργκ. Στο 56ο λεπτό, ο Λαγός έκανε μπαλιά προς τον σουηδό επιθετικό, ο οποίος πέρασε τον Σκουφέ, που έκανε τραγική εκτίμηση της φάσης και πλάσαρε στην κενή εστιά για το 1-1. Η ιταλική ομάδα προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Ζαπάτα, όμως ο Κοτσόλης έδιωξε με τα πόδια. Πολύ κακή αντίδραση του Σάντσες, με τον επιθετικό της Ουντινέζε να τον περνάει σαν σταματημένο και να βρίσκεται απέναντι στον γκολκίπερ του ‘τριφυλλιού’. Η ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και δημιούργησε τις προϋποθεσεις να πάρει τη νίκη. Ο Αγκίρε στο 76΄έκανε το 1-2 και πάλι με λόμπα, μετα από τραγικό λάθος του Τριανταφυλλόπουλου. Η Ουντινέζε ήταν πολύ καλύτερη και έχασε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμά της. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ομάδα του  ‘τριφυλλιού’ να παρουσιάζεται ανέτοιμη και να δέχεται την ήττα μπροστά στο κοινό της.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης, Βέμερ, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ (60′ Τριανταφυλλόπουλος), Πράνιτς, Λαγός (60′ Κουτρουμπής), Ζέκα, Ατζαγκούν (60′ Λουντ), Νίνης (66′ Πέτριτς), Καρέλης (70′ Καλτσάς), Μπεργκ.

Ουντινέζε: Καρνέζης (46′ Σκουφέτ), Ουαγκέ,  Αντνάν, Ντανίλο, Ντομίτσι, Εντενίλσον (60′ Βέρε), Φερνάντες (84′ Α. Ζαπάτα), Πίντζι, Κονέ (46′ Μέρκελ), Τερεό (74′ Αγκίρε), Ντουβάν Ζαπάτα (60′ Πασκουάλε) .