Ο Παναθηναίκός επικράτησε του Λεβαδειακού με σκορ 1-3 στα πλαίσια φιλικής αναμέτρησης, που διεξήχθη στο Δημοτικό γήπεδο Λιβαδειάς. Σκόρερ για το ‘ τριφύλλι’, ήταν οι Καλτσάς, Πέτριτς και Καρέλης, ενώ εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λουντ.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους πράσινους να αναλάμβάνουν τα ηνία της αναμέτρησης, όμως ο Λεβαδειακός προηγήθηκε στο 13ο λεπτό μετά από σουτ του Μιλιάζες και λάθος του Στιλ. Ο Παναθηναίκός αντέδρασε άμεσα και δύο λεπτά αργότερα, είχε δοκάρι με τον Δώνη, μετά από κάθετη πάσα του Λουντ. Στο 30΄ήταν η σειρά των γηπεδούχων να σημαδέψουν το δοκάρι, έπειτα από δυνατό σουτ του Μαχαίρα. Στο 44ο λεπτό ο Λουντ εκτέλεσε κόρνερ, ο Κουτρουμπής πήρε την κεφαλιά πάσα και ο Καλτσάς με νέα κεφαλιά ισοφάρισε για τους πράσινους. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι πράσινοι πήραν το προβάδισμα με τον Μλάντεν Πέτριτς. Στο 47΄και πάλι, ο Λουντ εκτέλεσε κόρνερ, με τον Τριανταφυλλόπουλο να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Λεβαδειακού, όμως ο Πέτριτς με προβολή από κοντά έκανε το 1-2. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 79ο λεπτό, όμως ο Στιλ απέκρουσε σουτ του Παππά. Στο 84΄οι πράσινοι καθάρισαν τη νίκη, με τον Νίκο Καρέλη να διαμορφώνει το τελικό 1-3 μετά από έξοχη σέντρα του Μαρινάκη.

Ο Σέρχιο Σάντσες πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα, αγωνιζόμενος στο δεύτερο μέρος. Πολύ καλά στοιχέια έδειξε ο Λουντ, ενώ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Μλάντεν Πέτριτς.