Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από τη Κλαμπ Μπριζ, στο δεύτερο φιλικό των πρασίνων επί ολλανδικού εδάφους. Οι παίκτες του τριφυλλιού παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα κουρασμένοι και δεν απείλησαν την βελγική ομάδα.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Αναστασίου δεν είχε στη διάθεσή του πολλούς βασικούς ποδοσφαιριστές και παρέταξε τους πράσινους με πολλές αλλάγες. Οι παίκτες της Κλαμπ Μπριζ ήταν καλύτεροι από την αρχή της αναμέτρησης, με τον Στέφανο Κοτσόλη να πραγματοποιεί πολλές σημαντικές επεμβάσεις και να κρατάει τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι. Η βελγική ομάδα έχανε τις ευκαιρίες, όμως το τριφύλλι άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Νίκο Καρέλη. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού κατέβασε την μπαλά μετά από γέμισμα του Ζέκα και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντιαμπί ισοφάρισε σε 1-1, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα των πρασίνων με το χέρι. Ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν είδε την παράβαση και το γκολ μέτρησε. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 1-1 και τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού να είναι ο κορυφαίος του γηπέδου.

Στην επανάληψη, η βελγική ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 48΄με τον Ντεφό, ο οποίος έπιασε δυνατό συρτό σουτ και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο, που είχε περάσει αλλάγη στη θέση του Κοτσόλη. Η Κλαμπ Μπριζ έδειξε πιο έτοιμη και έχασε αρκετές ευκαιρίες, για να διευρύνει το προβάδισμά της, με κορυφαία τη φάση του 57ου λεπτού με την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με την βελγική ομάδα να παίρνει τη νίκη με 2-1 και τους πράσινους να συνεχίζουν την προετοιμασία τους ενόψει της νέας αγωνιστικής σεζόν.

Παναθηναϊκός: Κοτσόλης (46′ Αναγνωστόπουλος), Μπούρμπος (46′ Μαρινάκης), Τριανταφυλλόπουλος (75′ Θελάντερ), Κουτρουμπής (46′ Ταυλαρίδης), Χουχούμης,  Δώνης (46′ Λαγός), Ζέκα (46′ Πράνιτς), Ατζαγκούν (46′ Λουντ), Πέτριτς (46′ Νίνης), Καλτσάς (67′ Αγγελόπουλος), Καρέλης (46′ Μπεργκ).

Μπρίζ: Μπρούσες, Ντεφό, Ντένσβιλ, Ντε Μποκ, Μέσελ, Σίμονς, Βάσκες (46′ Ντικς), Βάνακεν, Βόρμερ, Ντιαμπί, Ισκέρντο (46′ Ντε Σούτερ)