Τρείς ημέρες μετά τον αποκλεισμό από την Καμπάλα στο Europa League ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα 4-0 της Καλλονής στην Λεωφόρο για την δεύτερη αγωνιστική της Super League!

Οι πράσινοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό όταν μετά από σέντρα του Ζέκα από δεξιά ο Καρέλης με αριστερό εναέριο πλασέ από την μικρή περιοχή νίκησε τον Χόγκ.

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του δεκατέσσερα λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν μετά από τραγικό λάθος της άμυνας της Καλλονής ο Μπέργκ μπήκε στην φάση, πέρασε τον Χόγκ και πλάσαρε στην κενή εστία κλειδώνοντας ουσιαστικά το τρίποντο!

Το τρίτο γκολ για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου θα έρθει στο 58ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Ντάνιελ Πράνιτς, η κεφαλιά του Σάντσεθ κόντραρε. Στην συνέχεια ο Καρέλης έκανε γυριστό σουτ το οποίο εξουδετέρωσε ο Χόγκ πριν ο Ταυλαρίδης πάρει το ριμπάουντ και σκοράρει από την μικρή περιοχή.

Το τέταρτο γκολ για τους πράσινους ήρθε έντεκα λεπτά πριν το φινάλε όταν μετά από γύρισμα του Νίκου Καλτσά από τα αριστερά ο Πέτριτς σε άδειο τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

Παναθηναϊκός: Στιλ, Μαρινάκης, Ταυλαρίδης, Σάντσεθ, Πράνιτς (72’ Νάνο), Λαγός, Ζέκα, Αμπέντ, Νίνης (19’ λ.τ. Πέτριτς), Μπεργκ, Καρέλης (78’ Καλτσάς)

Καλλονή: Χογκ, Τσαμπούρης, Αναστασιάδης, Ούκα (54’ Μάρκοβιτς), Αντέτζο, Κρολ, Κεϊτά, Γιουκάρης (65’ Γεωργίου), Καλτσάς, Ελλακόπουλος (77’ Ξύδας), Μανούσος

Γκολ: Καρέλης 9’ (1-0), Μπεργκ 32’ (2-0), Ταυλαρίδης 57’ (3-0), Πέτριτς 80’ (4-0)