Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Ελληνικό πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός ο οποίος πετυχαίνοντας σπουδαία ανατροπή επικράτησε του Παναιτωλικού 1-2 στο Αγρίνιο!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους «πράσινους» οι Μάρκους Μπέργκ (δημιούργησε το πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο) και Λούκ Στιλ (κράτησε στο πρώτο ημίχρονο με σωτήριες αποκρούσεις του το 1-0 ενώ πραγματοποίησε σημαντικές επεμβάσεις και στην επανάληψη) ενώ μοιραίος για τους γηπεδούχους ήταν ο τερματοφύλακας Μανώλης Στεφανάκος ο οποίος έκανε τραγικό λάθος το οποίο έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει νωρίς στην επανάληψη και να ξαναμπεί για τα καλά στο παιχνίδι!

Στο 41ο λεπτό ο Σιδηρόπουλος καταλόγισε πέναλτι σε πέσιμο του Ουαρντά ο οποίος πιεζόταν από τον Στάθη Ταυλαρίδη σε μία απόφαση η οποία φάνηκε από τα ριπλέι πως ήταν τραβηγμένη.

Ο Στιλ σε πρώτο χρόνο απομάκρυνε εντυπωσιακά το πέναλτι του Πάολο, άλλα ο Καπέλ εκμεταλλευόμενος την στιγμιαία αδράνεια της «πράσινης» άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό.

Η ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό ήρθε σχετικά γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο αφού στο 52ο λεπτό έπειτα από ολέθριο λάθος του Στεφανάκου ο Μπέργκ έκλεψε την μπάλα, γύρισε στον αμαρκάριστο Καρέλη ο οποίος με προβολή έφερε το ματς στα ίσια!

Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Γιάννη Αναστασίου ήρθε έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης όταν μετά από απομάκρυνση του Σάντσεθ ο Μάρκους Μπέργκ εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση και την λανθασμένη εκτίμηση του Κούσα κι εκτέλεσε με υποδειγματικό πλασέ τον Στεφανάκο διαμορφώνοντας το τελικό 1-2.

Τέλος χρειάστηκε και η «συνδρομή» του Λούκ Στιλ για να διατηρήσει την νίκη ο Παναθηναϊκός αφού ο Άγγλος τερματοφύλακας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πραγματοποίησε εξαιρετική απόδοση σε γυριστό σουτ του Ρουσκουγέδα.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων!

Παναιτωλικός (Λιονέλ Πόντες): Στεφανάκος, Κουτρομάνος, Παπάζογλου, Κούσας, Κέβιν, Μάκος (78’ Ρουσκουσέδα), Μάρκος Πάουλο (73’ Καμαρά), Ουαρντά (86’ Βιγιαφάνες), Μπεχαράνο, Κάπελ, Μαρκόφσκι

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής, Νάνο, Λαγός (73’ Σέρχιο Σάντσεθ), Πράνιτς, Ζέκα, Νίνης (73’ Πέτριτς), Μπεργκ, Καρέλης (82’ Καλτσάς).