Στο κατάμεστο κλειστό του Ηρακλείου Κρήτης, η εθνική εφήβων έδωσε μεγάλη μάχη με την πανίσχυρη ομάδα των ΗΠΑ. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάλεψαν, αλλά δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν με σκορ 82-76. Η ελληνική ομάδα θα αντιμετωπίζει άυριο, την Τουρκία με φόντο την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου στο Παγκόσμιο κύπελλο.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ξεκίνησε ιδανικά για την ελληνική ομάδα με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί δύο εντυπωσιακά καρφώματα στο καλάθι των Αμερικανών. Η εθνική προηγήθηκε με 10-4, όμως ο Μπράνσον έδωσε προβάδισμα στις ΗΠΑ με 17-12 στη λήξη του δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο, η αμερικανική ομάδα με τον Τζάιλς να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα προηγήθηκε με 9 πόντους διαφορά(33-24), όμως ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος κράτησε την ελληνική ομάδα στη διεκδίκηση της νίκης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-32 υπέρ των ΗΠΑ, με καταπληκτικό καλάθι και φάουλ του Τάιλερ Ντόρσι.

Στο δεύτερο μέρος, οι Αμερικάνοι συνέχισαν να πιέζουν πολύ στην άμυνα και με τρίποντο του Μπράνσον προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (43-33). Η ελληνική ομάδα δυνάμωσε πολύ την άμυνά της και με τρία συνεχόμενα τρίποντα του καταπληκτικού Χαραλαμπόπουλου μείωσε σε 49-46. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Σταμάτη και με σκορ 57-53 υπέρ των ΗΠΑ. Στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες πάλεψαν για την κατάκτηση της νίκης. Ο Ντόρσι ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και η Ελλάδα έμεινε κόντα στο σκορ. Με εντυπωσιακό κάρφωμα του Παπαγιάννη η εθνική μείωσε σε 69-66, όμως ο Φέργκιουσον με τρίποντο έκανε το 72-66, τρία λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, ο Ντόρσι μείωσε με τρίποντο σε 74-69, όμως οι Αμερικανοί ήταν ψύχραιμοι και πήραν τη νίκη με 82-76. Τρομερή ατμόσφαιρα δημιούργησαν οι 5.000 φίλαθλοι, που γέμισαν ασφυκτικά το γήπεδο.

Κορυφαίος για την εθνική εφήβων ήταν ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ. Εντυπωσιακός ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι ο Τάιλερ Ντόρσι, που πέτυχε 23 πόντους. Για τους θριαμβευτές Αμερικανούς, ο Τζάλεν Μπράνσον ήταν καταπληκτικός με 30 πόντους!

Την αυριανή μέρα, η εθνική εφήβων αντιμετωπίζει την Τουρκία και θα δώσει μεγάλη μάχη, για να την κατάκτηση της τρίτης θέσης στον κόσμο. Η αναμέτρηση θα διεξαχθεί στο κλειστό γήπεδο του Ηρακλείου και θα ξεκινήσει στις 18:15.

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 6, Λούντζης 1, Κώττας 2, Ντόρσεϊ 23, Μήτογλου 6, Μουράτος 2, Σκουλίδας, Σταμάτης 5, Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 21